NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Sejm zezwala na medyczną marihuanę

Preparaty na bazie konopii od jesieni będą dostępne na receptę w polskich aptekach. Sejm uchwalił ustawę dopuszczającą wykorzystanie marihuany w medycynie. Za głosowało 440 posłów, przeciw było dwoje polityków PIS: Zbigniew Ziobro i Beata Kempa, a jeden: Marek Sawicki wstrzymał się od głosu.

fot. pixabay.com

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany przez klub Kukiz’15, przewidywał, że pacjent po uzyskaniu zezwolenia będzie mógł sam uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Planowano, że otrzymywaliby je pacjenci lub ich opiekunowie prawni, a także np. organizacje społeczne.

Inicjator ustawy poseł Piotr Liroy Marzec podziękował wszystkim, którzy pracowali nad ustawą a chorym za cierpliwości. „Przepraszam, ze tak długo to trwało i powinien to zrobić każdy kto tyle czasu pracował nad ta ustawą” – mówił.

Ostatecznie po zgłoszonych poprawkach regulacja przewiduje, że konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych tak, by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece.

PO, która zapowiedziała już złożenie poprawek podczas prac w Senacie chce m.in., by kontrolowane uprawy były prowadzone w Polsce. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Piotr Liroy-Marzec, który poza uniezależnieniem się od importu upatruje w uprawach możliwości dodatkowych wpływów do budżetu.

Zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) mówił w Sejmie, że komisja będzie przyglądać się jej funkcjonowaniu. „Już teraz deklaruję, że za mniej więcej trzy miesiące od wejścia jej w życie będziemy na posiedzeniu komisji przyglądać się praktycznej stronie tej ustawy i nie wykluczamy w przyszłości również nowelizacji ustawy i poprawienia jej tak, aby jak lepiej służyła pacjentom” – podkreślił.

Zdaniem specjalistów dzisiejsza decyzja Sejmu to przełom – marihuana nie jest panaceum na wszystko, ale pozwala godnie żyć w cierpieniu i godnie umierać.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

W Krakowie Senior Ma Moc!

Za nami XIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie – największe wydarzenie seniorskie w Polsce i Europie! 19 czerwca 2026 r. do stolicy Małopolski…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

14-15 czerwca: Kongres Nauka dla Społeczeństwa

To wyjątkowe wydarzenie rozpoczyna się już w piątek 12 czerwca 2026 r. sesją plakatową usytułowaną przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie oraz przed gmachem Starej Biblioteki UW….
PACJENTAktualności

Spojrzenie Polaków na długowieczność

Co tak naprawdę czujemy, myśląc o długim życiu, zdrowiu i starzeniu? Nie chcemy żyć bez kontaktu z innymi, ale za to długo…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter