NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Sejm zezwala na medyczną marihuanę

Preparaty na bazie konopii od jesieni będą dostępne na receptę w polskich aptekach. Sejm uchwalił ustawę dopuszczającą wykorzystanie marihuany w medycynie. Za głosowało 440 posłów, przeciw było dwoje polityków PIS: Zbigniew Ziobro i Beata Kempa, a jeden: Marek Sawicki wstrzymał się od głosu.

fot. pixabay.com

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany przez klub Kukiz’15, przewidywał, że pacjent po uzyskaniu zezwolenia będzie mógł sam uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Planowano, że otrzymywaliby je pacjenci lub ich opiekunowie prawni, a także np. organizacje społeczne.

Inicjator ustawy poseł Piotr Liroy Marzec podziękował wszystkim, którzy pracowali nad ustawą a chorym za cierpliwości. „Przepraszam, ze tak długo to trwało i powinien to zrobić każdy kto tyle czasu pracował nad ta ustawą” – mówił.

Ostatecznie po zgłoszonych poprawkach regulacja przewiduje, że konopie będą mogły być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych tak, by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece.

PO, która zapowiedziała już złożenie poprawek podczas prac w Senacie chce m.in., by kontrolowane uprawy były prowadzone w Polsce. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Piotr Liroy-Marzec, który poza uniezależnieniem się od importu upatruje w uprawach możliwości dodatkowych wpływów do budżetu.

Zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) mówił w Sejmie, że komisja będzie przyglądać się jej funkcjonowaniu. „Już teraz deklaruję, że za mniej więcej trzy miesiące od wejścia jej w życie będziemy na posiedzeniu komisji przyglądać się praktycznej stronie tej ustawy i nie wykluczamy w przyszłości również nowelizacji ustawy i poprawienia jej tak, aby jak lepiej służyła pacjentom” – podkreślił.

Zdaniem specjalistów dzisiejsza decyzja Sejmu to przełom – marihuana nie jest panaceum na wszystko, ale pozwala godnie żyć w cierpieniu i godnie umierać.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

(P)okaż serce: wszystko o nowotworach dziecięcych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, 59%…
Aktualności

Osoby cierpiące na depresję mają wyższą temperaturę ciała

Nowe badanie przeprowadzone pod kierunkiem Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) wykazało, że u osób zmagających się z depresją temperatura ciała jest…
PACJENTAktualności

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że na raka choruje około 1,17 miliona osób w Polsce. Każdego roku diagnozę otrzymuje nawet 170 tys. Polek…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter