NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacje

Międzynarodowe badania innowacyjnego bioimplantu

Zespół badawczy z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed, pod przewodnictwem dr hab. med. Piotra Siondalskiego, dokonał eksperymentalnego wszczepienia u trzech owiec oryginalnej protezy zastawki serca wykonanej z bakteryjnej nanocelulozy (BNC).

Operacje przeprowadzono w Laboratorium Medycyny Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu w Leuven w Belgii 17 kwietnia br. Ze strony KU Leuven w projekcie wziął udział prof. Bart Meuris. W skład zespołu weszli również kardiochirurg dr Magdalena Kołaczkowska i anestezjolog dr Maciej Kowalik. Operacje zakończyły się sukcesem i zapoczątkowały półroczny okres obserwacji, której celem jest sprawdzenie funkcji wszczepionej zastawki serca oraz zbadanie ewentualnych zmian degeneracyjnych w obrębie zastosowanego bioimplantu z BNC.

Współpraca między GUMed, a KU Leuven została nawiązana w 2016 r., w ramach realizacji projektu pt. „Przedkliniczne badania możliwości zastosowania oryginalnej, polskiej bionanocelulozy (BNC) w medycynie regeneracyjnej w aspekcie bioimplantów w kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej” o akronimie „Kardio-BNC”. Celem jest wykazanie w badaniach przedklinicznych przydatności bakteryjnej nanocelulozy jako bioimplantu w kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. Projekt jest realizowany od 2014 r. przez GUMed, Centrum Techniki Okrętowej, firmę Bowil – Biotech (producenta BNC), Politechnikę Gdańską (Wydział Chemiczny i Mechaniczny), Uniwersytet Gdański (Wydział Biologii) oraz Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Do tej pory opracowano i wyprodukowano BNC o własnościach fizycznych i biologicznych umożliwiających zastosowanie jej jako protezy naczyniowej oraz zastawkowej serca. Przeprowadzono badania ex vivo oraz dokonano kilkudziesięciu eksperymentalnych wszczepień in vivo różnych bioimplantów u świń.

Laboratorium Medycyny Eksperymentalnej w KU Leuven jest światowej sławy ośrodkiem specjalizującym się w badaniach przedklinicznych różnych bioimplantów stosowanych w kardiochirurgii. Dzięki nawiązaniu współpracy z prof. Bartem Meurisem było możliwe, aby nowa zastawka opracowana przez kardiochirurgów i bioinżynierów z Gdańska oraz uszyta z polskiej BNC mogła zbliżyć się do etapów badań klinicznych.

źródło: GUMed

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Gliwice: Narodowy Instytut Onkologii w innowacyjnym projekcie unijnym

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z 14 realizatorów innowacyjnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego…
LEKARZInnowacje

Amerykanie na tropie duplikowania się komórek nowotworowych

Naukowcy z Johns Hopkins Medicine (Baltimor, USA) twierdzą, że nakreślili szlak molekularny, który może odpowiadać za niebezpieczną ścieżkę wielokrotnego powielania ich genomu,…
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter