NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Pierwsze w Polsce wszczepienie bioimplantu chrząstki rzepki

Dwie nowatorskie operacje rekonstrukcji syntetyczno-biologicznej chrząstki rzepki przeprowadzono w Szpitalu w Brzezinach. Do pełnej sprawności pacjentka powróci po upływie maksymalnie 6 tygodni.

Implant, który został wykorzystany przez dr Grzegorz Sobieraja u pacjentki jest połączeniem biomateriału – polietylenu u wysokiej masie i niskiej ścieralności oraz kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w chrząstce stawowej – jego obecność stymuluje otaczającą tkankę do integrowania się naturalnej chrząstki z biowszczepem. Nowy implant wymagał od chirurga jedynie usunięcia ogniska uszkodzenia chrząstki i przygotowania niewielkiej loży kostnej, następnie dopasowania samego implantu. Rewolucyjnym jest również skrócenie czasu rehabilitacji, który nie wiąże się z ograniczeniem ruchu w stawie, nie wiąże się z zakazem obciążania i przede wszystkim daje bardzo szybkie zniesienie bólu.

Ubytki chrząstki stawowej na rzepce są niezwykle trudnymi w leczeniu rekonstrukcyjnym schorzeniami ortopedycznymi. Nierzadko po przeprowadzonych procedurach rekonstrukcyjnych dochodzi do wtórnego uszkodzenia ze względu na to, że powstają one w wyniku przeciążeń związanych z nieprawidłową budową stawu. Do niedawna przy braku pozytywnych długotrwałych efektów leczenia uszkodzeń chrząstki rzepki lekarze rozkładali ręce i czekali na destrukcję dalszych części stawu i finalnie protezoplastykę czyli wymianę stawu na sztuczny.

źródło: szpital-brzeziny.pl

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZInnowacje

Narzędzie, które pomaga oszacować ryzyko upadku

Szacuje się, że 1 na 3 osoby dorosłe w wieku powyżej 65. roku życia upada każdego roku, a wynikające z tego urazy…
LEKARZInnowacje

Radiochirurgiczna ablacja splotu trzewnego kontra ból

Radioablacja splotu trzewnego może być alternatywną metodą leczenia bólu u chorych na zaawansowanego raka trzustki – tak wynika z wieloośrodkowego, międzynarodowego badania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter