NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Wrocław będzie mieć centrum symulacji medycznej

Już za kilka miesięcy studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będę kształcić się w Centrum Symulacji Medycznej (CSM). Projekt powstał dzięki środkom Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

CSM mieści się w zabytkowych wnętrzach czterokondygnacyjnego budynku z XIX-wieku. Poprzednio znajdowały się w nim szpitalna pralnia, kuchnia i stołówka.

Wirtualny szpital

CSM przypomina szpital, w którym jest wszystko, za wyjątkiem prawdziwych pacjentów. Zajęcia studentów opierają się na pracy z fantomami. Manekiny medyczne potrafią doskonale naśladować różne objawy i zachowania ludzi. Oddychają, płaczą, nawet krwawią. Podłączona do nich nowoczesna aparatura diagnostyczna obrazuje taki sam stan, jak u żywego człowieka. Praktyczne wykonanie intubacji, użycie defibrylatora czy nawet nauka wstrzyknięć dożylnych w przypadku fantomów nie różni się zasadniczo od takiego samego zabiegu na pacjencie. Fantom nie odczuwa jednak bólu, a zabiegi można powtarzać wielokrotnie. Przypadki kliniczne mogą być jednak różne. Od sytuacji nagłych, jak zadławienie, duszności czy zawał mięśnie sercowego, po stany przewlekłe np. niedotlenienie czy arytmia serca.

Liczby projektu

25 mln zł: wartość inwestycji

18 mln zł : dofinansowanie z Funduszy Europejskich

381 – liczba studentów mogących odbywać zajęcia w CSM w jednym czasie

6 sal wysokiej wierności

14 pracowni niskiej wierności

8 sal do debriefingu

1 sala audytoryjna

14 techników symulacji

2 edukatorów

2 pracowników naukowo-dydaktycznych (adiunkt, asystent)

1 pracownik administracji

Wszystko wg planu

Scenariusze symulacji tworzą nauczyciele akademiccy, którzy zajęcia obserwują zza lustra weneckiego. Dzięki temu mają kontrolę przebiegu symulacji, a technicy mogą zmieniać parametry życiowe pacjentów. Po skończonych zajęciach studenci oglądają film z przeprowadzonej symulacji. Pozwala to ocenić, co zrobili dobrze, a które elementy wymagają poprawy. To doskonały sposób nauki, który pozwala lepiej radzić sobie ze stresem pod presją czasu.

W przyszłości uczelnia chce uruchomić letnią szkołę symulacji dla studentów różnych kierunków. Będą się w niej odbywały symulowane dyżury z zaplanowanym 12-to godzinnym scenariuszem i podziałem ról dla przedstawicieli konkretnych zawodów medycznych oraz osób znajdujących się na różnych etapach edukacji.

Zajęcia w CSM we Wrocławiu w pełnym wymiarze rozpoczną się w roku akademickim 2018/2019.

źródło: mz.gov.pl

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter