Środowiskowy model opieki zdrowotnej, który zapewnia osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronną oraz powszechnie dostępną opiekę zdrowotną oraz inne formy pomocy niezbędne do życia w warunkach środowiska rodzinnego i społecznego – to główne założenia pilotażu centrów zdrowia psychicznego, który ma rozpocząć się w lipcu.
Podczas spotkania z dziennikarzami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu Rzecznik Praw Pacjenta przedstawił założenia programu pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Jednym z 29 szpitali wybranych przez Ministra Zdrowia, w których pilotaż może być realizowany jest właśnie toruńska placówka. Ostateczna liczba szpitali będzie znana po podpisaniu stosownych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Pilotaż centrów zdrowia psychicznego ma zmienić model opieki psychiatrycznej. Zakłada on deinstytucjonalizację, czyli odejście od azylowego modelu, który dominuje w Polsce, w kierunku opieki, która daje chorym szanse, by wrócić do normalnego funkcjonowania.
Projekt wprowadza środowiskowy model opieki zdrowotnej, który zapewnia osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronną oraz powszechnie dostępną opiekę zdrowotną oraz inne formy pomocy niezbędne do życia w warunkach środowiska rodzinnego i społecznego. Chory podczas procesu dochodzenia do zdrowia cały czas pozostaje we własnym środowisku społecznym. Przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego w ramach modelu centrów zdrowia psychicznego umożliwia przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, a przy odpowiedniej koordynacji daje szansę na osiąganie lepszych efektów terapeutycznych – powiedział Bartłomiej Chmielowiec podczas wizyty w Toruniu.
Rzecznik Praw Pacjenta odniósł się również do problematyki finansowania przepustek pacjentów oddziałów psychiatrycznych. Zbyt duże obciążenie finansowe dla szpitali może być powodem ograniczenia wydawania przepustek pacjentom w celu zwiększenia oszczędności, co tym samym wpłynie na umacnianie azylowego modelu psychiatrii. Dlatego też wystąpiłem do Prezesa NFZ z prośbą o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań dotyczących finansowania przepustek – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec. W mojej ocenie godnym rozważenia jest rozróżnienie przepustki z uwagi na czas jej trwania i rezygnacja ze stosowania czynnika korygującego w przypadkach przepustek krótszych niż np. 5 godzin – dodał.
Program pilotażu centrów zdrowia psychicznego jest jednym z elementów restrukturyzacji polskiej psychiatrii. Szczególnie znaczenie dla realizacji tego celu ma upowszechnienie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej m.in. przez tworzenie warunków do rozwoju centrów zdrowia psychicznego. Istotnym elementem jest także włączenie w proces wychodzenia z kryzysu psychicznego tych, którzy sami go doświadczyli, czyli tzw. asystentów zdrowienia.
Rozpoczęcie pilotażu centrów zdrowia psychicznego planowane jest na 1 lipca i ma potrwać 3 lata. Rzecznik Praw Pacjenta będzie wspierał pacjentów i udzielał informacji na temat funkcjonowania nowego systemu opieki psychiatrycznej oraz informował o poszczególnych etapach wdrożenia i funkcjonowania projektu.
źródło: rpp.gov.pl