NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjeWszechstronny lekarz

Przeszczep szpiku bez transfuzji

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep szpiku bez stosowania transfuzji krwi. 22-letni pacjent, nie zgodził się na transfuzję z powodów religijnych. Zabieg odbył się pod koniec 2017 roku, ale dopiero teraz lekarze poinformowali o pionierskiej operacji, bo już wiadomo, że nie ma żadnych powikłań. Leczenie przebiega prawidłowo.

Pierwszy w Polsce przeszczep szpiku bez transfuzji krwi odbył się we wrocławskiej klinice hematologii. Zabieg miał miejsce w grudniu 2017 roku. Przeszczepowi został poddany pacjent, który zmaga się z nawrotem nowotworu węzłów chłonnych – chłoniakiem Hodgkina. Na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych, takie zabiegi wykonywane są stosunkowo rzadko, bo są obarczone znacznie większym ryzykiem.

– Najczęściej, kiedy starego szpiku już nie ma, a nowy jeszcze nie pracuje, pacjent wymaga przetoczeń preparatów krwi: krwinek czerwonych lub płytkowych. To trwa od siedmiu do 10 dni, zanim nowy szpik podejmie pracę – mówi prof. Tomasz Wróbel z Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu.

W tym przypadku tak być nie mogło, bo 22-letni Eliasz z Żar jest Świadkiem Jehowy i ze względu na swoje wyznanie nie zgodził się na transfuzję.

– Cała trudność w wykonaniu autotransplantacji u pacjenta, który nie wyraża zgody na transfuzję krwi, polega na przeprowadzeniu go przez ten okres, kiedy podajemy mu jego własne komórki, ale nie możemy mu przetoczyć preparatów krwi – podkreśla prof. Tomasz Wróbel. Celem jest ochrona pacjenta przed krwawieniami i konsekwencjami głębokiej niedokrwistości.

– Zdecydowaliśmy się przełamać barierę psychologiczną u lekarzy, którzy wiedzieli, że standardowego elementu leczenia wspomagającego nie będą mogli zastosować – mówi dr hab. Anna Czyż z Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku USK we Wrocławiu.

Lekarze już wiedzą, że przeszczep się udał. W trakcie zabiegu nie było żadnych powikłań, a obecne leczenie przebiega prawidłowo. – Myśmy odpowiednio przygotowywali pacjenta do zabiegu. Staraliśmy się uzyskać jak najwyższe parametry morfologii, żeby hemoglobina była jak najwyższa, bo przy przeszczepie hemoglobina zawsze spada. Cała procedura przebiegła dobrze. Pacjent jest w okresie kontrolnym – tłumaczy prof. Tomasz Wróbel.

Przypadek Eliasza to szansa dla innych chorych, którzy z różnych względów nie godzą się na transfuzję.

– W medycynie nie ma jednak gwarancji. Nie możemy powiedzieć pacjentowi: popatrz, Eliasz przeszedł przeszczep bez transfuzji, więc i tobie się uda. Ale jest on przykładem tego, że nie jest to procedura nie do przejścia – przekonuje prof. Tomasz Wróbel.

źródło: PAP

a

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZInnowacje

NIO w Gliwicach zastosował po raz pierwszy w Polsce radioterapię adaptacyjną

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jak do tej pory jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter