Rusza kampania edukacyjna „Otwarcie dla rehabilitacji”, której celem jest obalenie wciąż funkcjonujących w tym zakresie mitów, edukowanie Polaków na temat konieczności korzystania z usług rehabilitacyjnych oraz uświadamianie potrzeby profesjonalnej pomocy.
Głównym celem kampanii edukacyjnej jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat fizjoterapii, jej znaczenia w przywracaniu i utrzymywaniu sprawności fizycznej i psychicznej u pacjentów w różnym wieku, z różnym rodzajem dysfunkcji jak również możliwości zastosowania fizjoprofilaktyki. Dodatkowo, działania podjęte w ramach akcji propagować będą zdrowy i aktywny tryb życia, a także istotną rolę profilaktyki w sporcie. W kampanię zaangażowały się wiodące instytucje i stowarzyszenia działające w obszarze rehabilitacji, m.in. Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej oraz Polskie Towarzystwo Rehabilitacji Neurologicznej. Inicjatorem programu „Otwarcie dla rehabilitacji” jest Vratislavia Medica, Szpital im. Św. Jana Pawła II (dawniej Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej), który jest częścią Grupy Hasco.
Rehabilitacja dla każdego
Rehabilitacja jest ważną składową kompleksowej opieki medycznej – z tą opinią zgadza się ponad 85 proc. badanych. Chociaż z zabiegów korzystają najczęściej osoby wymagające rehabilitacji kręgosłupa oraz te, które doświadczyły poważnego urazu lub wypadku, wbrew obiegowym opiniom, rehabilitacja dotyczy znacznie szerszej grupy osób, w tym dzieci, pacjentów po udarze mózgu, a nawet pracujących w pozycji siedzącej.
„Podjęliśmy się realizacji programu w oparciu o niską wiedzę Polaków na temat fizjoterapii. Zależy nam na uświadomieniu społeczeństwu, że fizjoterapia obejmuje możliwości zabezpieczenia i przywrócenia prawidłowości rozwoju psychomotorycznego dziecka, zapobiega chorobom narządów ruchu wieku rozwojowego. Jest ona również profilaktyką występowania jak i leczeniem zmian przeciążeniowych (w związku z prowadzonym trybem życia czy pracą) oraz urazowych w następstwie wypadków jak i nadmiernej aktywności fizycznej osób do tego nieprzygotowanych. W przypadku wystąpienia chorób cywilizacyjnych (np. zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu) daje szanse na powrót do życia społecznego i zawodowego. Jest ona jednym z najbardziej skutecznych narzędzi w leczeniu bólu somatycznego. Spowalnia również przebieg procesów inwolucyjnych (starczych), dając szansę na tzw. pogodną starość. Edukacja społeczeństwa powinna zmierzać w tym kierunku, by potencjalny pacjent szukał informacji na temat swojej dysfunkcji i możliwości jej leczenia u specjalisty. Dlatego w ramach kampanii „Otwarcie dla rehabilitacji” chcemy, aby przekaz, że fizjoterapia i odpowiednia profilaktyka jest elementem życia niemal każdego z nas i trafi do osób w każdym wieku” – mówi dr Piotr Dominiak, dyrektor ds. Fizjoterapii Vratislavia Medica.