NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

Kolejne leki  z walsartanem wycofane ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie i wycofaniu z obrotu niektórych produktów zawierających substancję czynną walsartan, pochodzącą od wytwórcy Mylan Laboratories Limited. Powodem decyzji było wykrycie zanieczyszczenia w substancji czynnej walsartan użytej do produkcji leku.

W lipcu br. EMA zarekomendowała wstrzymanie w obrocie produktów zawierających substancję czynną walsartan pochodzącą od chińskiego wytwórcy – Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. W ślad za tym działaniem, przedstawiciele EMA przy współpracy z Europejskim Dyrektoriatem Jakości Leków i Ochrony Zdrowia (EDQM), kontynuowali weryfikację procesów wytwórczych substancji czynnej walsartan u innych wytwórców. Efektem tej weryfikacji jest rekomendacja wstrzymania w obrocie produktów leczniczych zawierających substancję czynną walsartan, pochodzącą od chińskiego wytwórcy Zheijang Tianyu Pharmaceuticals.

GIF podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży kilkudziesięciu serii leków Co-Bespres i Bespres różniących się zawartością substancji czynnej. GIF uzasadnia swoją decyzję otrzymaniem informacji w systemie Rapid Alert o wykryciu zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminy (NDEA) w substancji czynnej Valsartanum, która pochodzi od wytwórcy Mylan Laboratories Limited.

Do GIF wpłynęło również pismo od Teva Pharmaceuticals Polska sp. z o.o, w którym znajdowała się informacja o zainicjowaniu dobrowolnego i globalnego wycofania wszystkich produktów zawierających substancję czynną Valsartanum, pochodzącą od Mylan Laboratories Limited.

Leki wycofane z obrotu to:

  • Co-Bespres 160 mg + 25 mg
  • Co-Bespres 160 mg+ 12,5 mg
  • Co-Bespres 80 mg+12,5 mg
  • Bespres 160 mg
  • Bespres 80 mg

Lista wycofanych serii znajduje się na stronie GIF

  1. Leki na nadciśnienie wstrzymane w obrocie

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął również decyzję o wstrzymaniu w obrocie leków:

  • Valsergen 160 mg (podmiot odpowiedzialny Mylan Ireland Limited)
  • Valsergen 160 mg (podmiot odpowiedzialny Mylan Ireland Limited)
  • Valsartan HCT Mylan 160 + 12,5 mg (Mylan S.A.S., Francja)
  • Valsartan HCT Mylan 160 mg + 25 mg (Mylan S.A.S., Francja)
  • Vanatex HCT 160 mg + 25 mg (Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.)
  • Vanatex HCT 80 mg + 12,5 mg (Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.)
  • Vanatex 160 mg (Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.)
  • Vanatex 80 mg (Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.)

W przypadku tych leków również chodzi o wykrycie zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminą (NDEA) substancji czynnej Valsartanum, która pochodziła od tego samego producenta – Mylan Laboratories Limited.

Pełna lista wstrzymanych w obrocie serii znajduje się na stronie GIF.

Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego ma rygor natychmiastowej wykonalności. To nie pierwszy raz kiedy GIF wycofuje lub wstrzymuje w obrocie leki na nadciśnienie zawierające tę substancję czynną.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem choroby

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter