NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjeWszechstronny lekarz

Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota daVinci

26 listopada br. w Szpitalu Medicover odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci. Wielogodzinna operacja zastawki mitralnej została wykonana przez prof. Randolpha Chitwooda Jr MD, wybitnego amerykańskiego kardiochirurga, który operował wraz z zespołem lekarzy Szpitala Medicover.

Przewaga tego typu operacji przede wszystkim wiąże się z minimalną inwazyjnością, mniejszą ilością przetoczeń, szybszą rekonwalescencją, lepszym efektem klinicznym w postaci zerowego lub minimalnego przecieku przez zastawkę mitralną.

Obecność tak nowoczesnej kardiochirurgii pozwala radzić sobie z najtrudniejszymi przypadkami z całego obszaru kardiologii, którą realizujemy w ramach kontraktu z NFZ. Nasi pacjenci, korzystający z publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, mają możliwość leczenia się w innowacyjnym, kompleksowym ośrodku kardiovascularnym, posiadającym zaawansowaną kardiologię inwazyjną czyli w Szpitalu Medicover. Jesteśmy czołową placówką w zakresie elektrofizjologii. Warto również podkreślić, że jako jedyni w Polsce wykonujemy zabiegi naprawy zastawki mitralnej bez podłączania krążenia pozaustrojowego. To zasługa nowatorskiego systemu NEOCHORD. Oddział Kardiochirurgii prowadzi szkolenia z jego obsługi dla lekarzy z całego świata. Dr n. med. Krzysztof Wróbel, który wprowadził tę metodę, prezentował ją na całym świecie. Z kolei operacja z wykorzystaniem robota da Vinci otwiera zupełnie nowy, kolejny rozdział w operacjach kardiochirurgicznych zarówno w Szpitalu Medicover jak i w całym kraju – komentuje Marcin Łukasiewicz, Dyrektor Obszaru Szpitali Medicover.

Przeprowadzona operacja, jest przełomowym wydarzeniem w polskiej medycynie i doskonale wpisuje się w przyjętą przez nas strategię. Celem Szpitala Medicover jest ugruntowanie pozycji jednego z najbardziej innowacyjnych ośrodków medycznych w kraju. Jako jedna z trzech placówek w Polsce posiadamy system robotyczny – da Vinci, przy czym nasz model jest najnowszą jego wersją. W Szpitalu Medicover w jego asyście operacje wykonują eksperci z wieloletnią praktyką w wykorzystywaniu tego urządzenia. Stąd zaproszenie prof. Chitwooda, który dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą z zespołem kardiochirurgów z naszego szpitala. Wcześniej robot da Vinci był już wykorzystywany w Szpitalu Medicover w obszarze urologii. W jego asyście operuje u nas dr Paweł Salwa, który tą metodą wykonał przeszło 900 operacji raka prostaty. Wcześniej w niemieckim Gronau, obecnie w naszym szpitalu – dodaje Anna Nipanicz-Szałkowska, Dyrektor Szpitala Medicover.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZInnowacje

NIO w Gliwicach zastosował po raz pierwszy w Polsce radioterapię adaptacyjną

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jak do tej pory jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter