NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Światowy Dzień Chorego

                           

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez          św. Jana Pawła II.  Głównym założeniem Dnia jest zwrócenie uwagi na osoby cierpiące, potrzebujące zrozumienia i fachowej pomocy. – Naszym zdaniem najlepszą pomoc pacjentowi może zagwarantować tylko długofalowa, przemyślana polityka zdrowotna z odpowiednim miejscem podstawowej opieki zdrowotnej, która zapewni chorym pacjentom kompleksową opiekę w jak najkrótszym czasie. Niestety, w polskiej służbie zdrowia ciągle brakuje takiego całościowego podejścia do pacjenta – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie przez przypadek nazywany jest „lekarzem pierwszego kontaktu”, często jedynego dostępnego i ciągłego. To on pierwszy poznaje problem pacjenta, oczekującego fachowej porady         i prowadzenia leczenia.

– Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzają nas pacjenci. Dzięki naszej wszechstronnej wiedzy, umiejętnościom i doświadczeniu – jesteśmy gotowi spieszyć im z pomocą. I spieszymy każdego dnia! Często zdarza się, że zastępujemy im specjalistów. Diagnozujemy, leczymy i czekamy, aż pacjent sam doczeka się wreszcie badania czy konsultacji w poradni specjalistycznej.  Nierzadko trwa to tygodniami,  bo kolejki oczekujących są coraz dłuższe! – mówi Bożena Janicka lekarz rodzinny, prezes PPOZ

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma pod swoją opieką nie kilku chorych (jak na jednym szpitalnym oddziale) ale często ponad 2 tysiące        i dużo więcej! – zwłaszcza teraz,  kiedy dramatycznie brakuje lekarzy, bo nikt nie przewidział, wprowadzając limity na studia medyczne, że za 10 lat po prostu zabraknie lekarzy.

– Dziennie przed drzwiami jednego gabinetu ustawia się co najmniej kilkadziesiąt osób. Wszyscy chcą być przyjęci. Wszyscy wymagają podjęcia przez lekarza natychmiastowej decyzji. A ona wymaga nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim odpowiedzialności i odwagi!  Nic więc dziwnego, że lekarzy odważnych do podjęcia pracy w podstawowej opiece zdrowotnej jest coraz mniej, a potrzebujących coraz więcej –  dodaje doktor Ewa Masiakowska z PPOZ.

Światowy Dzień Chorego to dobry moment, aby zastanowić się nad systemem opieki zdrowia w Polsce: w jakim kierunku zmierza, jakie miejsce zajmie podstawowa opieka zdrowotna w systemie, czy kiedyś w końcu skrócą się kolejki do lekarzy wąskich specjalizacji i poprawi się dostępność pacjentów do opieki zdrowotnej, szczególnie pod kątem deficytu kadry medycznej?

– Mijają lata, my sygnalizujemy, alarmujemy, dyskutujemy, przekonujemy,    a nic się nie zmienia!!! W systemie ochrony zdrowia ciągle panuje chaos. Głównym jego powodem jest brak szerszej wizji na przyszłość. Nie wiadomo zatem komu i czemu on służy? Nie są jasne zupełnie cele jakie ma realizować. Zaprzestano leczenia chorych, a wykonywane są kolejne procedury. Zapomniano o profilaktyce. Programy zdrowotne figurują tylko na papierze. W to miejsce NFZ kontraktuje corocznie ad hoc procedury medyczne a świadczeniodawcy uganiają się za przypisanymi im punktami      i PESELAMI. Potrzeby zdrowotne chorego nie są w pełni zaspokajane. Otrzymuje tylko to co mieści się w zakresie zakontraktowanej procedury. Trwa festiwal niekończących się pomysłów na przerzucanie kosztów na pacjentów i lekarzy rodzinnych. Każdy pobyt w gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu to okazja do wygenerowania kolejnej hospitalizacji i kolejnych kilku porad specjalistycznych. Jakoś nikt nie pomyślał o tym, że tak właśnie bankrutują systemy ochrony zdrowia, które wprowadziły metodę finansowania „za usługę”- podsumowuje specjalista reumatolog Andrzej Masiakowski, doradca PPOZ. 

– Z okazji Światowego Dnia Chorego chcielibyśmy po raz kolejny  zaapelować do rządzących o to, żeby pomyśleli o osobach cierpiących, które potrzebują odpowiedniej terapii medycznej, zapewniającej jednak ciągłość leczenia, oraz  takie całościowe , holistyczne leczenie. A tu widzimy, kolejną atomizacje systemu i  wycinkową koordynacje, (w ciąży , po zawale serce, po udarach,  w psychiatrii…). Pacjent powinien być traktowany całościowo, a dzięki odpowiednim narzędziom nad kompleksowością jego leczenia powinna czuwać podstawowa opieka zdrowotna – mówi Bożena Janicka.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter