NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

O prawie w medycynie po raz pierwszy!

Już wkrótce po raz pierwszy wystartuje program „RECEPTA na sukces w medycynie”, w całości skierowany do przyszłych lekarzy. Projekt stanowi odpowiedź na obawy tej grupy zawodowej dotyczące możliwych konsekwencji prawnych za czynności podejmowane w pracy. Studenci kierunku lekarskiego wezmą udział w warsztatach poświęconych zagadnieniom prawnym w medycynie oraz dowiedzą się, jak właściwie zarządzać emocjami.

Cel projektu

Program „RECEPTA na sukces w medycynie” powstał z myślą o studentach kierunku lekarskiego i ich realnej potrzebie edukacji na temat prawa w medycynie. Celem projektu jest przygotowanie młodych ludzi do podjęcia pracy w zawodzie, z pakietem wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń wynikających z podejmowanych decyzji w pracy, ze szczególnym naciskiem na aspekty związane z możliwym pociągnięciem ich do odpowiedzialności karnej, co wpisuje się w ryzyko wykonywania zawodu. Budowanie świadomości w tym zakresie służy zwiększeniu pewności siebie przyszłych lekarzy, ale także kształtowaniu mechanizmów radzenia sobie z sytuacjami stresogennymi. Takie zaplecze pozwoli przyszłym lekarzom lepiej poznać ryzyko związane z wykonywaniem swojego zawodu, pomoże przewidywać skutki przeprowadzanych działań oraz przygotuje do ewentualnego kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości.

Prawo w medycynie – w praktyce

Organizator projektu, firma Gedeon Richter, do udziału w akcji zaprosił uznanych ekspertów. Radca prawny, który na co dzień współpracuje zarówno z lekarzami, jak i podmiotami medycznymi, poprowadzi warsztaty „Przychodzi lekarz do prawnika”, podczas których przybliży najważniejsze kwestie prawne, z jakimi przedstawiciele zawodu medycznego mają do czynienia w swojej pracy. Spotkanie będzie miało także wymiar praktyczny – na poszczególnych, realnych przypadkach studenci nauczą się stosować udzielone im porady przydatne w sytuacji potencjalnego zagrożenia prawnego.

Uczestnicy projektu wezmą udział w spotkaniu z psychologiem specjalizującym się w doradztwie zawodowym oraz tematyce kryzysu zawodowego. Dzięki szkoleniu studenci zdobędą wiedzę, jak zarządzać emocjami i panować nad stresem, szczególnie w przypadku pociągnięcia przyszłych lekarzy do odpowiedzialności prawnej lub obawy o wystąpienie takiej sytuacji. Przybliżenie uczestnikom praktycznych wskazówek ma na celu zbudowanie w nich odporności psychicznej na trudności mogące pojawić się w życiu zawodowym. Z myślą o osobach nieobecnych na spotkaniach przygotowane zostaną video tutoriale, dostępne online, zawierające najważniejsze porady przedstawione podczas warsztatów.

Ponadto w ramach projektu opracowany zostanie przewodnik „LEXykon prawny” – kompendium wiedzy z zakresu odpowiedzialności prawnej lekarza. Ułatwi on interpretację często zawiłych zapisów oraz wyjaśni, w jaki sposób należy się do nich stosować. Studenci będą mogli również skorzystać z dedykowanych dyżurów eksperckich. Każde zadane pytanie odnoszące się do aspektów prawnych zostanie indywidualnie przeanalizowane przez eksperta programu, który udzieli merytorycznego wyjaśnienia.

RECEPTA na sukces w medycynie” na Facebooku

Platformą integrującą działania realizowane w ramach projektu jest fanpage „RECEPTA na sukces” na Facebooku. Profil umożliwia komunikację z przyszłymi lekarzami zaangażowanymi w program „RECEPTA na sukces w medycynie” oraz studentami farmacji, biorącymi udział w projekcie „RECEPTA na sukces. Zostań liderem farmacji”. W tym miejscu młodzi ludzie nie tylko poznają szczegóły programów, ale również za pośrednictwem fanpage’a będą mogli prowadzić dialog, wzajemnie się inspirować i dzielić doświadczeniami. Profil ułatwi także dostęp do informacji o branżowych wydarzeniach oraz porad, jak rozwijać potencjał przyszłych lekarzy i farmaceutów.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter