NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Na wrześniowej liście refundacyjnej sporo dobrych wiadomości

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w Dzienniku Ustaw najnowszą listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 września 2019 roku. Zobaczcie co znalazło się na wrześniowej liście refundacyjnej.

Duże zmiany nastąpiły w programach lekowych dotyczących zaawansowanego raka piersi, raka prostaty oraz RZS.

Dużo nowości w leczeniu raka piersi

Na liście znalazł się lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi, mianowicie Kisqali (rybocyklib), który jest stosowany z inhibitorami aromatazy.

Na liście znajduje siędługo wyczekiwany lek w leczeniu zaawansowanej postaci raka piersi:

  • Ibrance (palbociclib), w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz z fulwestrantem
  • Perjeta (pertuzumab)
  • Herceptin (trastuzumab), które stosowane są jednocześnie w terapii przedoperacyjnego leczenia raka piersi.

Refundacje w RZS

Dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pojawią się dwa nowe leki – tofacytynib (Xeljanz) i baricytynib (Olumiant). Można je stosować w monoterapii bez metotreksatu. Posiadają nowy mechanizm działania (inhibitory kinaz janusowych) w doustnej formie. Blokują działanie procesu zapalnego indukowanego wieloma cytokinami.

„Były już oczekiwane przez pacjentów oraz reumatologów, gdyż będą one dopełnieniem aktualnego Programu Lekowego RZS” – poinformował na Twitterze wiceminister Maciej Miłkowski.

Dobre wieści dla chorych na raka prostaty

– Enzalutamid (Xtandi) w ramach programu lekowego dla pacjentów chorujących na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego niestosujących dotychczas chemioterapii. Jest do dopełnienie opcji terapeutycznych występujących obecnie w tym programie. A do tego jednoczesna zmiana programu lekowego dotycząca zniesienia ograniczenia jakim jest skala Gleasona w kwalifikacji pacjentów do tego programu – informuje wiceminister zdrowia.

Wraz z listą refundacyjną ukazał się także wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których ustalono urzędową cenę zbytu.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Raport 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i „Perspektywy Medycyny” 2023

Już wkrótce poznamy laureatów 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 marca 2024 roku w gmachu…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *