NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Na wrześniowej liście refundacyjnej sporo dobrych wiadomości

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w Dzienniku Ustaw najnowszą listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 września 2019 roku. Zobaczcie co znalazło się na wrześniowej liście refundacyjnej.

Duże zmiany nastąpiły w programach lekowych dotyczących zaawansowanego raka piersi, raka prostaty oraz RZS.

Dużo nowości w leczeniu raka piersi

Na liście znalazł się lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi, mianowicie Kisqali (rybocyklib), który jest stosowany z inhibitorami aromatazy.

Na liście znajduje siędługo wyczekiwany lek w leczeniu zaawansowanej postaci raka piersi:

  • Ibrance (palbociclib), w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz z fulwestrantem
  • Perjeta (pertuzumab)
  • Herceptin (trastuzumab), które stosowane są jednocześnie w terapii przedoperacyjnego leczenia raka piersi.

Refundacje w RZS

Dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pojawią się dwa nowe leki – tofacytynib (Xeljanz) i baricytynib (Olumiant). Można je stosować w monoterapii bez metotreksatu. Posiadają nowy mechanizm działania (inhibitory kinaz janusowych) w doustnej formie. Blokują działanie procesu zapalnego indukowanego wieloma cytokinami.

„Były już oczekiwane przez pacjentów oraz reumatologów, gdyż będą one dopełnieniem aktualnego Programu Lekowego RZS” – poinformował na Twitterze wiceminister Maciej Miłkowski.

Dobre wieści dla chorych na raka prostaty

– Enzalutamid (Xtandi) w ramach programu lekowego dla pacjentów chorujących na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego niestosujących dotychczas chemioterapii. Jest do dopełnienie opcji terapeutycznych występujących obecnie w tym programie. A do tego jednoczesna zmiana programu lekowego dotycząca zniesienia ograniczenia jakim jest skala Gleasona w kwalifikacji pacjentów do tego programu – informuje wiceminister zdrowia.

Wraz z listą refundacyjną ukazał się także wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których ustalono urzędową cenę zbytu.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Raport 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i „Perspektywy Medycyny” 2023

Już wkrótce poznamy laureatów 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 marca 2024 roku w gmachu…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Znamy wyniki konkursu Kreatorki Zdrowia 2024 (foto)

14 marca odbył się 3. Kongres Zdrowia Kobiet, którego hasło przewodnie brzmiało: Empatia – Aktywizacja – Zaufanie. Po raz drugi wręczono nagrody…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

LISTA STU 2023: poznaj najbardziej wpływowe osoby w medycynie i ochronie zdrowia

Już po raz 21. „Puls Medycyny” ogłosił wyniki prestiżowego rankingu Lista Stu. Za najbardziej wpływową osobę w polskiej medycynie jury uznało prof. Macieja Banacha, a…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *