NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Alkohol w ciąży to problem wciąż aktualny

Co roku w Polsce rodzi się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi w wyniku kontaktu z alkoholem w czasie życia płodowego. Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny apeluje do szefów kilku resortów o działania w tej sprawie.

Media regularnie donoszą o ciężarnych, które trafiły na oddział położniczy będąc pod wpływem alkoholu. fot. archiwum

„Badania potwierdzają, że kobieta, która pije alkohol w ciąży naraża swoje dziecko na wystąpienie nieodwracalnych uszkodzeń. Nie ma dawki alkoholu, która nie powoduje ryzyka wyrządzenia szkody dziecku” – podkreśla Marek Michalak.

Z odpowiedzi na ubiegłoroczny apel RPD w tej sprawie wynika, że resort sprawiedliwości rozpoczął analizę zjawiska w kontekście możliwych reakcji z zastosowaniem obecnie obowiązujących rozwiązań prawnych na gruncie prawa cywilnego oraz prawa karnego. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznejpoinformowało o planowanym utworzeniu zespołu do spraw polityki demograficznej kraju, którego jednym z zadań będzie opracowanie kompleksowej strategii na rzecz rodzin i dzieci, poprzedzone dogłębną analizą potrzeb w tym zakresie.
Z kolei z informacji ministra zdrowia wynika, że resort zaplanował szereg działań zmierzających do skuteczniejszego diagnozowania zaburzeń FASD oraz współpracę międzyresortową, której celem będzie zwiększenie świadomości społeczeństwa o wpływie spożywania alkoholu na zdrowie dzieci, a także zapewnienie większej dostępności pomocy dla osób z FASD i ich opiekunów.

„Choć nie ma wątpliwości, co do szkodliwości tego zjawiska, temat wciąż jest aktualny” – uważa Marek Michalak. Rzecznik wystosował 24 sierpnia br. pismo do resortów zdrowia, sprawiedliwości oraz rodziny, pracy i polityki społecznej z pytaniem, na jakim etapie są zapowiedziane przez nich prace oraz kiedy można spodziewać się przedstawienia ich wyników.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
LEKARZWszechstronny lekarz

Wczesne zwiastuny udaru mózgu obecne są przez lata

Zespół naukowców z 11 krajów świata określił prawdopodobieństwo i ryzyko udaru mózgu, korzystając z płynu łzowego, mitochondriów i danych opartych na sztucznej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter