NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Antykoncepcja hormonalna a rak piersi: to trzeba wiedzieć!

Liczne badania dowiodły, że stosowanie hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Ostatnia analiza sugeruje, że ryzyko to dotyczy wyłącznie kobiet przyjmujących pigułki w ostatnim czasie (tj. mija po pewnym czasie od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych), a także zależy od rodzaju zażywanych pigułek.

Tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko raka piersi, ale nie wszystkie tak samo. fot. www.en.wikipedia.org

Analizę, której wyniki opublikowano w najniwszym (sierpniowym) wydaniu Cancer Research, przeprowadzili naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seaatle w USA. Wykorzystano do niej dane od 1 102 kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną i w latach 1990-2009 zachorowały na raka piersi oraz 21 952 zdrowych kobiet także stosujących pigułki antykoncepcyjne. Dane pochodziły z elektronicznych kartotek aptecznych, a zatem były bardziej wiarygodne niż te pochodzące z ankiet samodzielnie wypełnianych przez kobiety standardowo wykorzytywanych w dotychczasowych badaniach.
Okazało się, że kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne w danym momencie lub w niedalekiej przeszłości (co najmnniej jedno wykupione opakowanie tabletek w ciągu ostatniego roku) są aż o 50 proc. bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi niz kobiety, które stosowały tabletki antykoncepcyjne dawniej w swoim życiu oraz te, które nie stosowały ich wcale.
Ponadto wykazano, że największy wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi wiąże się ze stosowaniem tabletek zawierających wysokie dawki estrogenu, a także tzw. tabletek trójfazowych.
Źródło: Cancer Res. 2014 74; 4078. doi: 10.1158/0008-5472.CAN-13-3400.
Powiązane artykuły
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter