NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Aplikacja rozpozna objawy udaru

Na 20. dorocznym spotkaniu Towarzystwa Chirurgii Neurointerwencyjnej rozmawiano o pracach nad aplikacją na smartfony, która dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji będzie w stanie rozpoznać fizyczne objawy udaru.

W badaniu „Smartphone-Enabled Machine Learning Algorithms for Autonomous Stroke Detection” naukowcy z UCLA David Geffen School of Medicine (USA) i instytucji medycznych w Bułgarii wykorzystali dane 240 pacjentów z udarem z czterech ośrodków udarowych.

W ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów udaru u pacjentów uczestniczących w badaniu naukowcy zastosowali do badania smartfony, by nagrać filmy i sprawdzić siłę ramion pacjentów. Chodziło o wykrycie asymetrii twarzy, osłabienie siły ramion i zmiany dokonujące się w mowie, czyli wszystkie klasyczne objawy udaru.

● Aby ocenić asymetrię twarzy, autorzy badania wykorzystali sztuczną inteligencję do przeanalizowania 68 charakterystycznych punktów twarzy.

● Aby przetestować siłę ramienia, zespół wykorzystał dane ze standardowego wewnętrznego akcelerometru 3D smartfona, żyroskopu (pozwala na obserwację obrotu ciała, do którego jest przymocowany) i magnetometru (służy do pomiaru wielkości, kierunku oraz zmian pola magnetycznego lub właściwości magnetycznych materii).

● Aby określić zmiany w mowie, naukowcy wykorzystali współczynniki cepstralne częstotliwości Mel – typową metodę rozpoznawania dźwięku, która przekłada fale dźwiękowe na obrazy, w celu porównania normalnych i niewyraźnych wzorców mowy.

Następnie przetestowali aplikację, korzystając z raportów neurologów i danych ze skanowania mózgu, stwierdzając, że aplikacja była wystarczająco czuła i specyficzna, aby dokładnie zdiagnozować udar w prawie wszystkich przypadkach.

To ekscytujące, w jaki sposób ta aplikacja i rodząca się technologia uczenia maszynowego pomogą większej liczbie pacjentów zidentyfikować objawy udaru w momencie jego wystąpienia – powiedział dr Radoslav Raychev, neurolog naczyniowy i interwencyjny z David Geffen School of Medicine UCLA. – Mamy nadzieję, że wdrożenie tej aplikacji zmieni życie i tę dziedzinę medycyny, która odpowiada z opiekę nad pacjentem po udarze – podkreślił.

Kopia streszczenia i kontakt z autorami badania z Camille Jewell dostępne są pod adresem cjewell@vancomm.com.

***
Towarzystwo Chirurgii Neurointerwencyjnej (SNIS) jest stowarzyszeniem naukowym i edukacyjnym zajmującym się rozwojem chirurgii neurointerwencyjnej poprzez badania, ustalanie standardów i edukację oraz rzecznictwo w celu zapewnienia najwyższej jakości opieki nad pacjentem w diagnozowaniu i leczeniu chorób mózgu, kręgosłupa, głowy i szyi. Więcej informacji o SNIS na stronie snisonline.org, na Twitterze (@SNISinfo) i Facebooku (@SNISOnline).

Źródło: eurekalert
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *