NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Aplikacja rozpozna objawy udaru

Na 20. dorocznym spotkaniu Towarzystwa Chirurgii Neurointerwencyjnej rozmawiano o pracach nad aplikacją na smartfony, która dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji będzie w stanie rozpoznać fizyczne objawy udaru.

W badaniu „Smartphone-Enabled Machine Learning Algorithms for Autonomous Stroke Detection” naukowcy z UCLA David Geffen School of Medicine (USA) i instytucji medycznych w Bułgarii wykorzystali dane 240 pacjentów z udarem z czterech ośrodków udarowych.

W ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów udaru u pacjentów uczestniczących w badaniu naukowcy zastosowali do badania smartfony, by nagrać filmy i sprawdzić siłę ramion pacjentów. Chodziło o wykrycie asymetrii twarzy, osłabienie siły ramion i zmiany dokonujące się w mowie, czyli wszystkie klasyczne objawy udaru.

● Aby ocenić asymetrię twarzy, autorzy badania wykorzystali sztuczną inteligencję do przeanalizowania 68 charakterystycznych punktów twarzy.

● Aby przetestować siłę ramienia, zespół wykorzystał dane ze standardowego wewnętrznego akcelerometru 3D smartfona, żyroskopu (pozwala na obserwację obrotu ciała, do którego jest przymocowany) i magnetometru (służy do pomiaru wielkości, kierunku oraz zmian pola magnetycznego lub właściwości magnetycznych materii).

● Aby określić zmiany w mowie, naukowcy wykorzystali współczynniki cepstralne częstotliwości Mel – typową metodę rozpoznawania dźwięku, która przekłada fale dźwiękowe na obrazy, w celu porównania normalnych i niewyraźnych wzorców mowy.

Następnie przetestowali aplikację, korzystając z raportów neurologów i danych ze skanowania mózgu, stwierdzając, że aplikacja była wystarczająco czuła i specyficzna, aby dokładnie zdiagnozować udar w prawie wszystkich przypadkach.

To ekscytujące, w jaki sposób ta aplikacja i rodząca się technologia uczenia maszynowego pomogą większej liczbie pacjentów zidentyfikować objawy udaru w momencie jego wystąpienia – powiedział dr Radoslav Raychev, neurolog naczyniowy i interwencyjny z David Geffen School of Medicine UCLA. – Mamy nadzieję, że wdrożenie tej aplikacji zmieni życie i tę dziedzinę medycyny, która odpowiada z opiekę nad pacjentem po udarze – podkreślił.

Kopia streszczenia i kontakt z autorami badania z Camille Jewell dostępne są pod adresem cjewell@vancomm.com.

***
Towarzystwo Chirurgii Neurointerwencyjnej (SNIS) jest stowarzyszeniem naukowym i edukacyjnym zajmującym się rozwojem chirurgii neurointerwencyjnej poprzez badania, ustalanie standardów i edukację oraz rzecznictwo w celu zapewnienia najwyższej jakości opieki nad pacjentem w diagnozowaniu i leczeniu chorób mózgu, kręgosłupa, głowy i szyi. Więcej informacji o SNIS na stronie snisonline.org, na Twitterze (@SNISinfo) i Facebooku (@SNISOnline).

Źródło: eurekalert
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
AktualnościPACJENT

Jak żyć, aby nie mieć depresji

W czasopiśmie „Nature Mental Health” właśnie ukazały się wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców, w tym z Uniwersytetu w Cambridge (Anglia) i Uniwersytetu…
PACJENTAktualności

Tydzień bez kamuflażu zaczyna się dzisiaj

AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS już po raz szósty zaprasza na cykl bezpłatnych spotkań ze specjalistami z zakresu medycyny i psychologii. Wydarzenie…
AktualnościPACJENT

Sierpień to miesiąc świadomości o rdzeniowym zaniku mięśni

Rozpoczął się sierpień, który na całym świecie obchodzony jest jako miesiąc szerzenia wiedzyo rdzeniowym zaniku mięśni (ang. spinal muscular atrophy, SMA). W…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *