Firma AstraZeneca ogłosiła, że 1 lutego 2014 r. zakończył się proces przejęcia przez nią całości udziałów firmy Bristol-Myers Squibb w partnerstwie diabetologicznym obu koncernów.
Tym samym AstraZeneca przejęła prawa własności intelektualnej oraz globalne prawa umożliwiające kontynuowanie rozwoju, produkcji i komercjalizacji całości portfolio przeciwcukrzycowego, na które w Polsce składają się następujące leki: Onglyza (saksagliptyna), Komboglyze (skojarzenie saksagliptyny i metforminy), Forxiga (dapagliflozyna), Xigduo (skojarzenie dapagliflozyny i metforminy), Byetta (eksenatyd), Bydureon (eksenatyd w zawiesinie do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu).
W chwili przejęcia, AstraZeneca zapłaciła BMS 2,7 miliardów dolarów jako początkową należność. Ponadto firma zgodziła się także zapłacić ok. 1,4 miliarda dolarów w związku z rejestracją leków, wprowadzaniem ich do obrotu i sprzedażą oraz kosztami różnego rodzaju opłat licencyjnych, tantiem i innych należności związanych z obrotem produktów aż do 2025 roku. Koszty przejęcia mogą wzrosnąć o kwotę do 225 milionów dolarów wskutek następczego przekazywania określonych aktywów.
„Zintegrowanie wysokiej klasy portfolio diabetologicznego w ramach jednego podmiotu, pozwoli AstraZeneca w pełni wykorzystać jego potencjał i przyspieszy dalszy rozwój” – twierdzi Bartosz Bednarz, prezes AstraZeneca w Polsce. „Czujemy się w dużym stopniu zobowiązani do dalszej ścisłej współpracy z przedstawicielami służby zdrowia tak, by optymalnie odpowiadać na niezaspokojone potrzeby blisko dwumilionowej populacji chorych na cukrzycę w naszym kraju” – dodaje.