NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Seks między mężczyznami może być bezpieczny

W Szczecinie rusza projekt profilaktyczny, który ma zmniejszyć liczbę zakażeń HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową wśród mężczyzn mających seks z mężczyznami.

Co trzecie zakażenie HIV na Pomorzu Zachodnim diagnozuje się u MSM, czyli mężczyzn mających seks z mężczyznami. To także wśród nich odnotowuje się zwiększoną liczbę przypadków chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych (kiła, rzeżączka, WZW A, B i C). Według lekarzy, sukces w walce z HIV w ogromnym stopniu zależy właśnie od świadomości mężczyzn. Dlatego to głównie do panów skierowany jest ruszający w Szczecinie projekt profilaktyczny „W trosce o zdrowie” przygotowany przez Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU, a finansowany z grantu przyznanego w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Projekt zwiększy dostęp do edukacji i informacji o HIV oraz innych chorobach wśród MSM w wieku 17-30 lat. Działania edukacyjne będą prowadzone do końca roku w wybrane soboty w klubach nocnych dla MSM i w ich okolicy. Edukatorzy będą nosili identyfikatory, a dodatkowo będą ubrani w koszulki i czapki z logo DA DU. Najbliższe wyjście odbędzie się 24 marca, a informacje o kolejnych wieczorach z DA DU będą publikowane na stronie internetowej oraz profilu Stowarzyszenia na Facebooku.

Edukatorzy są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące bezpieczniejszych kontaktów seksualnych, skutków używania środków psychoaktywnych, w tym alkoholu, oraz radzenia sobie z agresją i nietolerancją. Oprócz rozmowy i porad będą oferowali także nieodpłatne ulotki edukacyjno-informacyjne, prezerwatywy oraz lubrykanty. Mają ponadto zachęcać do anonimowego testowania się w kierunku HIV i HCV (taką usługę oferuje Stowarzyszenie DA DU w ramach Punktu Konsultacyjno–Diagnostycznego).

W Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie leczy się blisko 1000 osób zakażonych HIV. Zdaniem autorów projektu, zachodniopomorskie należy do czołówki polskich regionów pod względem podejmowania przez mieszkańców ryzykownych zachowań, a tym samym narażenia na HIV/AIDS i inne zakażenia przenoszone drogą płciową. Zwiększając wiedzę na temat tego, jak w sytuacji intymnej zadbać o swoje bezpieczeństwo, projekt „W trosce o zdrowie” ma szansę ograniczyć liczbę takich przypadków.

– Z doświadczeń konsultantów pracujących w punkcie testowania w kierunku HIV w Szczecinie wynika, że osoby, u których wykrywaliśmy zakażenie HIV, nie zdawały sobie sprawy z ryzyka płynącego z podejmowanych kontaktów seksualnych. Nie miały odpowiedniej wiedzy na temat HIV i innych zakażeń przenoszonych drogą płciową, a ich partnerzy nie wspominali o potrzebie zabezpieczania się prezerwatywą – mówi Justyna Bągorska, Prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy DA DU i kierownik projektu.

W województwie zachodniopomorskim w 2016 roku wykryto 60 nowych zakażeń HIV, w tym 30 u mężczyzn mających seks z mężczyznami. Tylko w pierwszych miesiącach 2018 roku w szczecińskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym wykryto 7 nowych zakażeń, w tym 3 zakażenia u MSM, 2 u osób biseksualnych.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter