NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Białaczka szpikowa dziś już chorobą przewlekłą

Przewlekła Białaczka Szpikowa to choroba, która do niedawna skracała czas życia pacjentów do 4-5 lat. Dziś, dzięki dostępowi do nowoczesnej, celowanej terapii chorzy żyją tak samo długo jak ich rówieśnicy bez białaczki, a u pewnej grupy pacjentów można mówić o wyleczeniu.

fot. pixabay
W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej zbiegają się w czasie z XXVII Zjazdem Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Wśród zagadnień dyskutowanych przez ekspertów podczas spotkania w stolicy Polski znajdzie się właśnie przewlekła białaczka szpikowa, w tym postęp, jaki dokonał się w jej leczeniu na przestrzeni ostatnich lat.

Nowotwór wykrywany przypadkowo

Przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) jest chorobą nowotworową krwi i szpiku kostnego, w której organizm pacjenta wytwarza nowotworowe białe krwinki. Każdego roku w Polsce zapada na nią ok. 350 osób1, co istotne u ok. 20% z nich choroba wykrywana jest przypadkowo, przy okazji rutynowych badań – morfologii krwi. Chociaż początkowo nowotwór nie daje żadnych objawów, bardzo istotne jest jego wczesne wykrycie i szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.

9/22 – dzień „na cześć” chromosomu

Niemal u każdego pacjenta z PBSz obserwuje się występowanie chromosomu Philadelphia (Ph+) w komórkach białaczkowych. To zaburzenie genetyczne występujące u 95% chorych2, powstaje na skutek wymiany fragmentów chromosomów 9 i 22, które oddzielają się i zamieniają miejscami, tworząc właśnie tzw. chromosom Philadelphia. Dlatego właśnie 22 września (9/22) na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej.

Kiedyś śmiertelna, dziś przewlekła – z perspektywą odstawienia leczenia

Eksperci podkreślają, że całkowite odstawienie leczenia u pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową będzie możliwe u pacjentów, którzy osiągną głęboką odpowiedź molekularną na poziomie MR 4.5 i przez pewien czas ją utrzymają. Uzyskanie trwałej odpowiedzi molekularnej na poziomie MR 4.5, określanej jako bardzo niewielka liczba komórek nowotworowych w organizmie chorego jest celem leczenia przewlekłej białaczki szpikowej. Kluczem jest właściwe monitorowanie terapii, które powinno być elementem spójnym leczenia. Pozwala ono na obserwację postępu terapii i kontrolę osiąganych wyników.

„Pierwszym ogromnym przełomem w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej była zmiana z choroby śmiertelnej na przewlekłą. Pojawienie się perspektywy odstawienia leczenia, a więc sytuacji, w której niektórych pacjentów uznamy za wyleczonych to ważny krok w leczeniu. Środowisko hematologów czekało na to od lat – mówi dr hab. med. Tomasz Sacha, Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter