NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Bioaktywne włókna szklane ze srebrem kontra rany przewlekłe

Naukowcy z University of Birmingham (Wielka Brytania) wykazali, że srebro zachowuje działanie przeciwdrobnoustrojowe dłużej, gdy jest impregnowane w „bioaktywnym szkle” i po raz pierwszy pokazali, w jaki sposób połączenie to zapewnia bardziej długotrwałą ochronę przeciwdrobnoustrojową, niż stosowane dotychczas metody.

Od dawna wiadomo, że srebro zapobiega lub ogranicza rozwój bakterii w otwartych ranach. Terapie na bazie srebra są coraz bardziej popularne, jako skuteczne wobec wielu szczepów bakterii opornych na antybiotyki. Srebro stosowane było dotychczas w formie jonowej, dzięki czemu przenikało przez ściany komórkowe bakterii i mogło zakłócać ich cykl życiowy. Jednak stosowane w opatrunkach jony srebra lub nanocząsteczki mają skłonność do przekształcania się w siarczek srebra lub chlorek srebra, przez co może zmniejszać się ich aktywność przeciwbakteryjna.

Naukowcy z Birmingham (dr Sarah A. Kuehne, mikrobiolog; John Ward, ekspert z Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu Loughborough)zbadali wpływ bioaktywnego szkła z domieszką srebra jonowego w leczeniu ran z Pseudomonas aeruginosa (wielolekooporną bakterią, która łatwo tworzy biofilmy i jest częstą przyczyną infekcji w ranach przewlekłych).

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Biofilm („Silver-doped bioactive glass fibres as a potential treatment for wound-associated bacterial biofilms”), wykazało, że specjalne techniki przygotowania, przechowywania i aplikacji takiego połączenia mogą zminimalizować przemianę jonów srebra w chlorek srebra, a tym samym zachować aktywność przeciwdrobnoustrojową.

Dr Sam Moxon, który pracuje z zespołem z Birmingham, bada zastosowanie tych innowacyjnych materiałów w chirurgii dentystycznej i leczeniu ran. Właśnie ukończył finansowany w Wielkiej Brytanii program Innovate o nazwie ICURe, zespół zamierza skierować materiał do zatwierdzenia klinicznego.

Źródło birmingham.ac.uk
Foto: PragasitLalao

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
LEKARZInnowacje

NIO w Gliwicach zastosował po raz pierwszy w Polsce radioterapię adaptacyjną

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jak do tej pory jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *