NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Bioaktywne włókna szklane ze srebrem kontra rany przewlekłe

Naukowcy z University of Birmingham (Wielka Brytania) wykazali, że srebro zachowuje działanie przeciwdrobnoustrojowe dłużej, gdy jest impregnowane w „bioaktywnym szkle” i po raz pierwszy pokazali, w jaki sposób połączenie to zapewnia bardziej długotrwałą ochronę przeciwdrobnoustrojową, niż stosowane dotychczas metody.

Od dawna wiadomo, że srebro zapobiega lub ogranicza rozwój bakterii w otwartych ranach. Terapie na bazie srebra są coraz bardziej popularne, jako skuteczne wobec wielu szczepów bakterii opornych na antybiotyki. Srebro stosowane było dotychczas w formie jonowej, dzięki czemu przenikało przez ściany komórkowe bakterii i mogło zakłócać ich cykl życiowy. Jednak stosowane w opatrunkach jony srebra lub nanocząsteczki mają skłonność do przekształcania się w siarczek srebra lub chlorek srebra, przez co może zmniejszać się ich aktywność przeciwbakteryjna.

Naukowcy z Birmingham (dr Sarah A. Kuehne, mikrobiolog; John Ward, ekspert z Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu Loughborough)zbadali wpływ bioaktywnego szkła z domieszką srebra jonowego w leczeniu ran z Pseudomonas aeruginosa (wielolekooporną bakterią, która łatwo tworzy biofilmy i jest częstą przyczyną infekcji w ranach przewlekłych).

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Biofilm („Silver-doped bioactive glass fibres as a potential treatment for wound-associated bacterial biofilms”), wykazało, że specjalne techniki przygotowania, przechowywania i aplikacji takiego połączenia mogą zminimalizować przemianę jonów srebra w chlorek srebra, a tym samym zachować aktywność przeciwdrobnoustrojową.

Dr Sam Moxon, który pracuje z zespołem z Birmingham, bada zastosowanie tych innowacyjnych materiałów w chirurgii dentystycznej i leczeniu ran. Właśnie ukończył finansowany w Wielkiej Brytanii program Innovate o nazwie ICURe, zespół zamierza skierować materiał do zatwierdzenia klinicznego.

Źródło birmingham.ac.uk
Foto: PragasitLalao

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze osiągnięcia nauki i medycyny w otolaryngologii

Już niebawem w Nashville w stanie Tennessee (USA) podczas dorocznego spotkania AAO-HNSF 2023 & OTO Experience, które odbędzie się w dniach 30…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Opieka neurologiczna w Polsce

Gdzie jest i dokąd zmierza polska neurologia? Jakie są jej największe sukcesy i jakie wyzwania stawia przed nią przyszłość? Na te pytania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *