NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Bioaktywne włókna szklane ze srebrem kontra rany przewlekłe

Naukowcy z University of Birmingham (Wielka Brytania) wykazali, że srebro zachowuje działanie przeciwdrobnoustrojowe dłużej, gdy jest impregnowane w „bioaktywnym szkle” i po raz pierwszy pokazali, w jaki sposób połączenie to zapewnia bardziej długotrwałą ochronę przeciwdrobnoustrojową, niż stosowane dotychczas metody.

Od dawna wiadomo, że srebro zapobiega lub ogranicza rozwój bakterii w otwartych ranach. Terapie na bazie srebra są coraz bardziej popularne, jako skuteczne wobec wielu szczepów bakterii opornych na antybiotyki. Srebro stosowane było dotychczas w formie jonowej, dzięki czemu przenikało przez ściany komórkowe bakterii i mogło zakłócać ich cykl życiowy. Jednak stosowane w opatrunkach jony srebra lub nanocząsteczki mają skłonność do przekształcania się w siarczek srebra lub chlorek srebra, przez co może zmniejszać się ich aktywność przeciwbakteryjna.

Naukowcy z Birmingham (dr Sarah A. Kuehne, mikrobiolog; John Ward, ekspert z Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu Loughborough)zbadali wpływ bioaktywnego szkła z domieszką srebra jonowego w leczeniu ran z Pseudomonas aeruginosa (wielolekooporną bakterią, która łatwo tworzy biofilmy i jest częstą przyczyną infekcji w ranach przewlekłych).

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Biofilm („Silver-doped bioactive glass fibres as a potential treatment for wound-associated bacterial biofilms”), wykazało, że specjalne techniki przygotowania, przechowywania i aplikacji takiego połączenia mogą zminimalizować przemianę jonów srebra w chlorek srebra, a tym samym zachować aktywność przeciwdrobnoustrojową.

Dr Sam Moxon, który pracuje z zespołem z Birmingham, bada zastosowanie tych innowacyjnych materiałów w chirurgii dentystycznej i leczeniu ran. Właśnie ukończył finansowany w Wielkiej Brytanii program Innovate o nazwie ICURe, zespół zamierza skierować materiał do zatwierdzenia klinicznego.

Źródło birmingham.ac.uk
Foto: PragasitLalao

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZSystem

Optometrysta od 26 marca zawodem medycznym

To dobra wiadomość przede wszystkim dla pacjentów, dla których uregulowane prawnie wymagania wobec optometrystów oznaczają większe bezpieczeństwo i pewność, że trafią na…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *