NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Biologiczna zastawka uratowała pacjenta z Kielc

Kardiochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wykonali, po raz pierwszy w historii regionu, zabieg wszczepienia zastawki biologicznej z CorMatrixu, czyli unikalnej macierzy zewnątrzkomórkowej. Takich operacji w całej Polsce zrealizowano dotychczas zaledwie kilkanaście, w większości u dzieci.

Nowatorską operację wszczepienia zastawki biologicznej z CorMatrixu wykonano u 55-letniego pacjenta, z dysfunkcją zastawki trójdzielnej, w przebiegu zapalenie wsierdzia. fot. Fot: Tomasz Rusin

Operację wykonano u 55-letniego pacjenta, z dysfunkcją zastawki trójdzielnej, w przebiegu zapalenie wsierdzia. Mimo wielotygodniowej antybiotykoterapii, stan chorego pogarszał się, nasilały się objawy niewydolności krążenia, nie ustępowała gorączka.

„U takich pacjentów, tradycyjne sposoby leczenia, czyli wymiana zainfekowanej zastawki na sztuczną bądź biologiczną, są powikłane dużym odsetkiem niepowodzeń, ze względu na lokalizację choroby, w związku z tym poszukuje się nowych metod” – wyjaśnia dr n med. Edward Pietrzyk kierownik Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Materiał CorMatrix  jest to unikalna macierz zewnątrzkomórkowa, uzyskiwana z podśluzówki jelita cienkiego świń. Z substancji tej tuż przed zabiegiem konstruuje się zastawkę, indywidualnie dla każdego chorego. Macierz ta stanowi jakby „rusztowanie”, które jest wykorzystane przez komórki pacjenta, do odbudowy jego zastawki – także po pewnym czasie ta nowa jest makroskopowo nie do odróżnienia od naturalnej. „Podobnie było, w przypadku naszego chorego, u którego w badaniach echokardiograficznych, po operacji nie było widać różnicy między zdrową, a wszczepioną zastawką” – mówi kardiochirurg.
Dodaje, że po zabiegu stan kliniczny mężczyzny wyraźnie się poprawił.  Jeśli wszystko będzie dobrze, w  przyszłym tygodniu, kilkanaście dni po operacji, zostanie wypisany do domu.

Zabieg wykonany w lutym przez kardiochirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, przy wsparciu kolegów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, był 13 taką operacją w Polsce. Do 21 lutego zabiegów takich w kraju zrealizowano 14, z czego 7 u osób dorosłych.

Jak mówi dr Edward Pietrzyk zastosowania CorMatrixu w medycynie są bardzo rozległe. Substancja może służyć do: uzupełniania ubytków w sercu, do rekonstrukcji aorty, a są nawet przymiarki do tego, aby stworzyć z tego materiał zastępujący żyły pacjenta, przy pomostowaniu tętnic wieńcowych (bypassy).

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter