NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Breast Unit w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

Poradnia Onkologiczna Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako trzeci tego typu ośrodek w Polsce, otrzymała status jednostki „Breast Unit”.

W audycie uczestniczyli: prof. Ruben Orda z Izraela, sekretarz generalny SIS prof. Eldemiro Iglesias z Hiszpanii oraz prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski, którzy uznali, że ośrodek jest pełnoprawną jednostką „Breast Unit”, czyli oferującą zintegrowany system diagnostyczno-leczniczy chorób raka piersi. Uznano jednocześnie, że spełnia on światowe standardy świadczeń przyznano jej podwójną certyfikacje – polską i międzynarodową

W krakowskim Breast Unit w Szpitalu Uniwersyteckim rocznie leczonych jest ok. 400 pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi. W każdym przypadku decyzja dotycząca leczenia podejmowana jest wspólnie przez lekarzy biorących udział w cotygodniowych konsyliach. W skład zespołu wchodzą: radiolodzy, chirurdzy, ginekolodzy, onkolodzy, radioterapeuci i chirurg plastyczny. Wszystkie pacjentki mogą liczyć również na pomoc fizjoterapeuty i psychologa.

Większość pacjentek stanowią osoby z województwa małopolskiego, ale ok. 40 proc. pochodzi z województw sąsiednich: śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ze względu na osadzenie w strukturze Szpitala Uniwersyteckiego w ośrodku są diagnozowane i operowane najcięższe przypadki: pacjentki z licznymi obciążeniami internistycznymi, synchronicznymi nowotworami w innych lokalizacjach lub po przeszczepach nerek. Ośrodek prowadzi również poradnictwo dla młodych kobiet z rakiem piersi, które pragną zachować płodność po leczeniu onkologicznym. Jest też placówką referencyjną w makroregionie dla kobiet ciężarnych z rozpoznanym rakiem piersi.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter