NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Kongres

Chirurgia robotowa we współczesnym leczeniu nowotworów głowy i szyi

Moderator: prof. Wojciech Golusiński

Uczestnicy: Dominika Kozłowska-Wojnar, dr n. med. Jakub Pazdrowski, dr n. med. Piotr Pieńkowski, dr n. med. Krzysztof Przybylski, dr n. med. Mateusz Szewczyk

Chirurgia robotowa z wykorzystaniem Systemu Da Vinci w leczeniu nowotworów głowy i szyi jest zaliczana do małoinwazyjnych metod terapeutycznych. Odpowiednia wizualizacja oraz możliwość wykonania precyzyjnego cięcia chirurgicznego stwarza doskonałe warunki do radykalnego usunięcia guza. Jednak sukces terapeutyczny zależy od wielu istotnych czynników.

Podstawowym kryterium kwalifikacji chorych do zastosowania TORS jest kliniczna ocena zaawansowania oraz lokalizacji guza.

Chirurgia robotowa jest dedykowana pacjentom ze zmianami nowotworowymi w obrębie gardła środkowego, dolnego oraz górnego piętra krtani. Przeciwwskazaniem do wykorzystania chirurgii robotowej będzie znacznie zaawansowany proces nowotworowy, do którego możemy zaliczyć: naciek powięzi przedkręgowej, żuchwy, nieoperacyjny guz szyi, przerzuty odległe lub znacznego stopnia szczękościsk.

Aby samodzielnie operować, korzystając z sytemu Da Vinci, chirurg musi przejść unikalne szkolenie zakończone uzyskaniem certyfikatu. Szkolenie ma charakter wieloetapowy: począwszy od przygotowania teoretycznego przez zajęcia praktyczne dotyczące konfiguracji sprzętu, trening w laboratorium anatomicznym aż po wykonanie samodzielnego zabiegu operacyjnego pod nadzorem eksperta chirurgii robotowej w danej dziedzinie.

Niezwykle ważnym etapem ścieżki edukacyjnej jest zrozumienie szczególnych uwarunkowań anatomicznych. Pozwala to na bezpieczne wykonywanie zabiegów operacyjnych i unikanie powikłań.

Systemy egzoskopowe, takie jak Vitom 3D, pozwalają na dobrą wizualizację pola operacyjnego z trójwymiarową prezentacją obrazu. Gdy nie posiadamy systemu Da Vinci, egzoskop umożliwia wykonanie części zabiegów dedykowanych chirurgii robotowej w obrębie gardła środkowego z jakością nieco zbliżającą się do operacji robotowych.

Chorzy operowani z powodu nowotworów głowy i szyi, również po operacjach chirurgii robotowej, wymagają odpowiedniego postępowania w okresie pooperacyjnym, w tym programu rehabilitacji.

Rehabilitacja, która tak naprawdę rozpoczyna się już w okresie przedoperacyjnym, pomaga chorym w jak najszybszym powrocie do normalnego życia. Warunkiem prawidłowo przebiegającego procesu rehabilitacji jest wielospecjalistyczny zespół, który jest w stanie przygotować i zrealizować kompleksowy plan pracy z chorym po radykalnym leczeniu operacyjnym oraz radioterapii lub chemioterapii.

W najbliższej przyszłości czeka nas dynamiczny rozwój chirurgii robotowej we wszystkich dziedzinach medycyny, który przyniesie wiele nowych możliwości pozwalających operować chorych efektywnie, efektownie i przy jak najmniejszym urazie okołooperacyjnym.

Link do nagrania:

Dzień 2., kanał 6. – czas rozpoczęcia: 1:02:27

Powiązane artykuły
Kongres

Neurostymulacje stosowane w terapii szumów usznych

Z uwzględnieniem alternatywnej metody ich leczenia za pomocą prototypowego urządzenia do elektro- i magnetostymulacji ucha – zarejestrowanego jako Patent Europejski (EPO –…
Kongres

Stan zdrowia Polaków a środowisko

Już Tales z Miletu mówił, że świat powstał z wody, a Heraklit z Efezu twierdził, że wszystko płynie i nie sposób wstąpić…
Kongres

Środowisko a problemy neurologiczne u dzieci

Panel Komitetu Nauk Neurologicznych PAN – Zespołu Neurologii Dziecięcej Moderatorzy: prof. Ewa Pilarska, prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, Uczestnicy: dr n. med. Agnieszka Sawicka,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *