Polacy wciąż nie mają wystarczającej wiedzy na temat cukrzycy typu 2. Nie są świadomi tego, jak groźne powikłania wynikają z nieleczonej lub niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy – twierdzą specjaliści .
11 czerwca br. wystartowała ogólnopolska kampania edukacyjna ODDAJ CUKIER pod patronatem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jej celem jest edukacja i budowanie świadomości wśród osób z cukrzycą i ich bliskich na temat sposobów uniknięcia powikłań cukrzycy, utrzymania niezależności pomimo choroby oraz nowoczesnych opcji terapeutycznych w cukrzycy typu 2.
„Podczas jej trwania będziemy mówić o cukrzycy typu 2 jako chorobie, która dotyka w naszym kraju ponad 2 mln osób. Osoby z cukrzycą muszą nauczyć się zasad zdrowego żywienia. Ważnym elementem ich życia staje się aktywizacja, ruch i wysiłek fizyczny. Konieczna jest nauka wykonywania pomiaru glukozy za pomocą glukometru, a także nauka jak przyjmować przepisane leki, które obniżają poziom glukozy. Wśród tych leków można wyróżnić te, które zwiększają wydzielanie insuliny, poprawiają obwodowe działanie insuliny, jak również te, które pozwalają w sposób dosłowny ODDAĆ CUKIER” – twierdzi prof. Małecki.
Wagę edukacji społeczeństwa na temat cukrzycy podkreśla także Beata Stepanow, pielęgniarka edukatorka. „Na co dzień zajmuję się edukacją diabetologiczną i widzę jak bardzo potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. Pomimo wielu podejmowanych działań edukacyjnych, nadal świadomość naszego społeczeństwa na temat cukrzycy typu 2, dostępnych terapii oraz powikłań występujących na skutek niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy jest niska”. – mówi mgr Stepanow.
W Polsce aż 2,7 mln ludzi choruje na cukrzycę typu 2. Ponad 750 tysięcy osób z cukrzycą nie jest jeszcze zdiagnozowanych i nie podjęło leczenia. Cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Rocznie w naszym kraju z powodu tej choroby dializowanych jest ponad 3,5 tys. chorych, przeprowadzanych jest aż 14 tys. amputacji stóp.