NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Czym kierują się dawczynie komórek jajowych?

Kto i z jakich pobudek decyduje się na bycie dawczynią komórek jajowych? Europejscy naukowcy sprawdzili, w których krajach kobiety kierują się raczej pobudkami altruistycznymi, a w przypadku których decyzja o byciu dawczynią wiąże się z sytuacją ekonomiczną.

Kobiety decydują się na oddanie własnych komórek jajowych z różnych powodów. Z jakich – sprawdzili naukowcy. fot. Wikimedia Commons

W ankiecie przeprowadzonej przez European Society of Human Reproduction and Embryology przebadano 1423 kobiety z 60 klinik leczenia niepłodności z 11 europejskich państw. Każda z nich zdecydowała się w latach 2011-2012 na przekazanie do banku swoich komórek jajowych.

Średni wiek dawczyń z badanej populacji wyniósł 27,4 lat (od 25,6 w Hiszpanii do 31 lat we Francji). Naukowcy stwierdzili, że im starsza dawczyni, tym częściej kierowała się chęcią niesienia pomocy bezdzietnym parom. W grupie kobiet powyżej 35 roku życia do takich intencji przyznało się aż 79 proc. badanych, podczas gdy w grupie poniżej 25 roku życia powód ten podawało 46 proc. respondentek.

W całej badanej grupie u 46 proc. kobiet motywacja do zostania dawczynią jajeczek była całkowicie altruistyczna, u 32 proc. łączona altruistyczna i finansowa, u 10 proc. wyłącznie finansowa, u 5 proc. altruistyczna i spowodowana własną terapią, a u 2 proc. jedynym powodem była własna terapia.

Wysoki poziom „czystego” altruizmu stwierdzono w Belgii (86 proc.), Finlandii (89 proc.) i Francji (gdzie wypłacanie honorariów dawczyniom jest prawnie zabronione). Natomiast pobudki czysto finansowe dominowały w Grecji (39 proc.), na Ukrainie (28 proc.) oraz w Rosji (47 proc.). W Polsce pobudki były najczęściej mieszane.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter