Podczas Akademii Dobrych Praktyk, zorganizowanej przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych i Federację Stowarzyszeń Amazonki, dla liderów organizacji pacjentów onkologicznych w Sierakowie pod Poznaniem 11–15 grudnia br. odbyła się debata poświęcona Narodowej Strategii Onkologicznej z udziałem ministrów: Sławomira Gadomskiego i Macieja Miłkowskiego, Rzecznika Praw Pacjenta – Bartłomieja Chmielowca oraz ekspertów dr Małgorzaty-Sobotki i dr Dariusza Godlewskiego. Podczas uroczystej wigilijnej kolacji z uczestnikami warsztatów spotkała się Pierwsza Dama RP Pani Agata Kornhauser-Duda.
Rok 2019 skończył się dla liderów organizacji pacjentów onkologicznych ważnymi wydarzeniami. W ramach organizowanych tradycyjnie w grudniu warsztatów Akademii Dobrych Praktyk, oprócz wykładów i warsztatów z zakresu onkologii i psychoonkologii, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z projektem Narodowej Strategii Onkologicznej i spotkać z Pierwszą Damą RP Panią Agatą Kornhauser-Dudą.
Wiceminister Sławomir Gadomski, przedstawił 5 najważniejszych obszarów realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, której rezultaty, jak podkreślił, będą odczuwalne dopiero za kilka lat. W debacie z udziałem ministrów: Sławomira Gadomskiego i Macieja Miłkowskiego, Rzecznika Praw Pacjenta – Bartłomieja Chmielowca oraz ekspertów dr Małgorzaty-Sobotki i dr Dariusza Godlewskiego poruszono tematy dotyczące finansowania, zmian organizacyjnych, budowania kadr dla onkologii, praw i obowiązków pacjentów, jakości świadczeń oraz ich mierników, dostępu do profilaktyki, diagnostyki i terapii. Dyskutowano o tym, jakie są kluczowe czynniki sukcesu, ale i zagrożenia Narodowej Strategii Onkologicznej.
Uzupełniniem debaty były wykłady prof. Piotra Rutkowskiego, przewodniczącego Zespołu ds. Projektu Narodowej Strategii Onkologicznej oraz prof. Adama Maciejczyka, który przedstawił pierwsze wnioski z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, będącej ważną częścią Strategii.
Jak zauważyła prezes PKPO i Federacji Stowarzyszeń Amazonki – Rok 2019 był dla polskiej onkologii czasem tworzenia ważnych strategicznych projektów, które powinny zmienić, przeorganizować i unowocześnić polską onkologię. Ważne jest to, że w tych dyskusjach i debatach liczył się także głos pacjentów.
Dla uczestników warsztatów w Sierakowie zaszczytem, ale także miło spędzonym czasem była wigilia z udziałem Pierwszej Damy RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która znalazła czas złożyć życzenia świąteczne i noworoczne, a także porozmawiać osobiście z każdym z liderów.
Rok 2019 był także rokiem ważnych przemian dla organizacji pacjentów onkologicznych, które stały się prawdziwymi partnerami w kształtowaniu polityki zdrowotnej państwa. Tworzymy model współpracy, w którym pacjenci i lekarze, organizacje pacjentów i towarzystwa naukowe wraz z decydentami wspólnie planują i wprowadzają zmiany. – podkreśliła rzecznik PKPO Aleksandra Rudnicka.