NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościSystem

Debata o strategii onkologicznej

Podczas Akademii Dobrych Praktyk, zorganizowanej przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych i Federację Stowarzyszeń Amazonki, dla liderów organizacji pacjentów onkologicznych w Sierakowie pod Poznaniem 11–15 grudnia br. odbyła się debata poświęcona Narodowej Strategii Onkologicznej z udziałem ministrów: Sławomira Gadomskiego i Macieja Miłkowskiego, Rzecznika Praw Pacjenta – Bartłomieja Chmielowca oraz ekspertów dr Małgorzaty-Sobotki i dr Dariusza Godlewskiego. Podczas uroczystej wigilijnej kolacji z uczestnikami warsztatów spotkała się Pierwsza Dama RP Pani Agata Kornhauser-Duda.

Rok 2019 skończył się dla liderów organizacji pacjentów onkologicznych ważnymi wydarzeniami. W ramach organizowanych tradycyjnie w grudniu warsztatów Akademii Dobrych Praktyk, oprócz wykładów i warsztatów z zakresu onkologii i psychoonkologii, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z projektem Narodowej Strategii Onkologicznej i spotkać z Pierwszą Damą RP Panią Agatą Kornhauser-Dudą.

Wiceminister Sławomir Gadomski, przedstawił 5 najważniejszych obszarów realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, której rezultaty, jak podkreślił, będą odczuwalne dopiero za kilka lat. W debacie z udziałem ministrów: Sławomira Gadomskiego i Macieja Miłkowskiego, Rzecznika Praw Pacjenta – Bartłomieja Chmielowca oraz ekspertów dr Małgorzaty-Sobotki i dr Dariusza Godlewskiego poruszono tematy dotyczące finansowania, zmian organizacyjnych, budowania kadr dla onkologii, praw i obowiązków pacjentów, jakości świadczeń oraz ich mierników, dostępu do profilaktyki, diagnostyki i terapii. Dyskutowano o tym, jakie są kluczowe czynniki sukcesu, ale i zagrożenia Narodowej Strategii Onkologicznej.

Uzupełniniem debaty były wykłady prof. Piotra Rutkowskiego, przewodniczącego Zespołu ds. Projektu Narodowej Strategii Onkologicznej oraz prof. Adama Maciejczyka, który przedstawił pierwsze wnioski z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, będącej ważną częścią Strategii.

Jak zauważyła prezes PKPO i Federacji Stowarzyszeń Amazonki – Rok 2019 był dla polskiej onkologii czasem tworzenia ważnych strategicznych projektów, które powinny zmienić, przeorganizować i unowocześnić polską onkologię. Ważne jest to, że w tych dyskusjach i debatach liczył się także głos pacjentów.

Dla uczestników warsztatów w Sierakowie zaszczytem, ale także miło spędzonym czasem była wigilia z udziałem Pierwszej Damy RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która znalazła czas złożyć życzenia świąteczne i noworoczne, a także porozmawiać osobiście z każdym z liderów.

Rok 2019 był także rokiem ważnych przemian dla organizacji pacjentów onkologicznych, które stały się prawdziwymi partnerami w kształtowaniu polityki zdrowotnej państwa. Tworzymy model współpracy, w którym pacjenci i lekarze, organizacje pacjentów i towarzystwa naukowe wraz z decydentami wspólnie planują i wprowadzają zmiany. – podkreśliła rzecznik PKPO Aleksandra Rudnicka.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
PACJENTAktualności

Relacja ze Strefy Gazy

Szpitale nie nadążają z przyjmowaniem rannych, a przemieszczanie się jest skrajnie niebezpieczne. Kończą się zapasy leków, materiałów medycznych i paliwa do generatorów…
AktualnościPACJENT

Jak żyć, aby nie mieć depresji

W czasopiśmie „Nature Mental Health” właśnie ukazały się wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców, w tym z Uniwersytetu w Cambridge (Anglia) i Uniwersytetu…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *