NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Dodatkowa broń w walce z rakiem szyjki macicy

W ostatnim czasie lekarze otrzymali do dyspozycji nowe narzędzie diagnostyczne w badaniach profilaktycznych raka szyjki macicy. Firma ROVERS zaprezentowała nowy model szczoteczki cytologicznej umożliwiający pozyskanie podczas badania cytologicznego zwiększonej ilości komórek z kanału szyjki macicy. Jest to kluczowe dla wartości diagnozy cytologa.

Szczoteczka cytologiczna Rovers®Cervex-Brush tzw. Combi posiada bardziej wydłużony środkowy trzpień niż ta klasyczna i dzięki swojej konstrukcji umożliwia lepszy dostęp do miejsc, do których dotychczas lekarz z trudnością docierał podczas badania. fot.

W ostatnich dekadach nastąpił znaczny wzrost zachorowań na raka gruczołowego szyjki macicy. Po przeprowadzonych analizach stwierdzono, że jedną z przyczyn może być brak w wymazach cytologicznych komórek właśnie z kanału szyjki macicy. Przy użyciu dotychczasowych przyrządów materiał uzyskany podczas badania cytologicznego z tego obszaru często okazywał się niewystarczający, zdarzały się więc przypadki nie wykrycia nowotworu.

Szczoteczka cytologiczna Rovers®Cervex-Brush tzw. Combi posiada bardziej wydłużony środkowy trzpień niż ta klasyczna i dzięki swojej konstrukcji umożliwia lepszy dostęp do miejsc, do których dotychczas lekarz z trudnością docierał podczas badania. Potwierdzono także, że nowa szczoteczka poprawia skuteczność wykrywania wirusa HPV.

Cytologia raz do roku

Do grupy podstawowych badań diagnostycznych zalicza się  także. cytologię, którą powinno się wykonywać raz w roku. Oczywiście jeśli jest taka potrzeba lekarz może zalecić takie badanie częściej. Ze względu na fakt, że rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet i to w każdej praktycznie grupie wiekowej, badanie cytologiczne uważa się za podstawę profilaktyki.

Jakość badań cytologicznych w Polsce

11 marca 2013 r. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opracował i przyjął wytyczne dotyczące standardu postępowania w gabinetach ginekologicznych pobierających rozmaz cytologiczny. Jest to przewodnik dla lekarzy do stosowania w każdym gabinecie. Kobiety powinny zwracać uwagę także na ten aspekt. W Rekomendacjach poruszono kwestie warunków, w jakich przeprowadza się badania. Określono, jakie informacje powinny być przekazywane pacjentce podczas wizyty. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność stosowania szczoteczek cytologicznych posiadających udokumentowaną skuteczność w badaniach masowych, co determinuje jakość badania.

Artykuł w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Piękna bo Zdrowa

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter