NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Dostęp do inowacyjnych terapii

10 badań klinicznych wczesnych faz, 125 pacjentów biorących w nich udział – to pierwsze efekty rocznej działalności Oddziału Badań Wczesnych Faz (OBWF) Centrum Onkologii -Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. OBWF już od roku daje pacjentom onkologicznym wyjątkową szansę na skorzystanie z nowych, innowacyjnych terapii, które do tej pory były niedostępne w Polsce.

OBWF powstał dzięki utworzeniu Centrum Naukowo-Przemysłowego przez Centrum Onkologii-Instytut oraz Roche Polska oraz wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (STRATEGMED II). Oddział może pochwalić się już pierwszymi sukcesami, jednak wykwalifikowany zespół badaczy OBWF podkreśla, że to dopiero początek.

Medycyna stale się rozwija, poszukując coraz skuteczniejszych terapii. Badania kliniczne także te we wczesnej fazie są często jedyną szansą dla pacjentów, u których zawiodło standardowe leczenie. Dzięki powołaniu OBWF, od roku polscy pacjenci mogą skorzysta z innowacji medycznych w swoim kraju. W tak wrażliwym obszarze badań klinicznych, jakim jest onkologia, niezwykle istotne jest zaplecze medyczne Centrum Onkologii-Instytutu, które daje możliwość wsparcia chorych na każdym etapie naszych działań – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Iwona Ługowska, Kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz. – Udział w badaniu klinicznym wczesnej fazy jest niepowtarzalną szansą dla pacjentów. Dla wielu z nich, jest to jedyna możliwość na dostęp do najnowocześniejszych terapii – niezarejestrowanych oraz niefinansowanych jeszcze ze środków publicznych.

Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to wiodący ośrodek onkologiczny w Polsce, który dzięki otwarciu Oddziału Badań Wczesnych Faz wszedł do światowej elity instytucji biorących udział w rozwoju nowych leków. – Udział polskich ekspertów w badaniach wczesnych faz pozwolił na rozwój unikalnego know-how i budowanie wysoko wykwalifikowanego zespołu lekarzy – specjalistów z powodzeniem konkurujących na rynku międzynarodowym – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Pełnomocnik Dyrektora

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

AI w służbie diagnostyki chorób płuc: system opracowują naukowcy z PW

Trwają zaawansowane prace naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW) nad opracowaniem systemu, który usprawni diagnozowanie i monitorowanie zmian…
LEKARZInnowacje

Spektroskopia: jedna kropla krwi, panel wyników i diagnoz

Wyobraź sobie sytuację, kiedy dzięki pojedynczej kropli krwi w ciągu kilku minut można mieć kompleksowy wgląd w stan zdrowia człowieka. Dzięki najnowszym…
LEKARZInnowacje

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) a uszkodzenie wątroby

Międzynarodowe badanie wykazało, że osoby żyjące z chorobą neurodegeneracyjną rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby, co sugeruje,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter