NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Dymek zdecydowanie nie dla cukrzyków

Palenie nasila stany zapalne u osób z zespołem metabolicznym – dowiodły badania naukowców z Baptist Health South Florida z Miami na Florydzie.

W Polsce po papierosa sięga co trzeci dorosły mieszkaniec, zdecydowana wiekszość palaczy to mężczyźni. fot. Foto: Flickr Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Dotychczasowe badania potwierdzały negatywne efekty połączenia palenia i zespołu metabolicznego, głównie w kontekście zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowych powikłań cukrzycy. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, czy palenie papierosów może wpływać na zwiększone ryzyko ogólnoustrojowego stanu zapalnego w organizmie.

W tym celu ocenili stan zdrowia 5503 pacjentów, u których nie zdiagnozowano cukrzycy (79 proc. badanych stanowili mężczyźni). Grupa ta została podzielona na mniejsze grupy złożone z osób palących papierosy i niepalących oraz tych bez oraz ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym. W każdej z grup oceniano poziom białka C-reaktywnego (hs-CRP) – markera stopnia nasilenia stanu zapalnego.

Okazało się, że w populacji palaczy ryzyko zwiększonego poziomu białka CRP było 55 proc. większe niż w populacji pacjentów niepalących. Naukowcy dowiedli również, że u osób, u których diagnozowano zespół metaboliczny poziom hs-CRP był blisko dwukrotnie wyższy niż u niepalących zdrowych pacjentów.
Naukowcy wskazali, że wyniki ich badań dowodzą dodatkowego wpływu palenia papierosów na ryzyko stanów zapalnych całego organizmu i związanego z nim zespołu metabolicznego. Jednocześnie podkreślają pilną potrzebę ograniczenia zjawiska palenia wśród osób z zespołem metabolicznym i agresywnego wkraczania z działaniami nastawionymi na ograniczenia nałogu w tej populacji.

Źródło: Diabetology & Metabolic Syndrome 2014, 6:79  doi:10.1186/1758-5996-6-79 

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter