NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Dymek zdecydowanie nie dla cukrzyków

Palenie nasila stany zapalne u osób z zespołem metabolicznym – dowiodły badania naukowców z Baptist Health South Florida z Miami na Florydzie.

W Polsce po papierosa sięga co trzeci dorosły mieszkaniec, zdecydowana wiekszość palaczy to mężczyźni. fot. Foto: Flickr Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Dotychczasowe badania potwierdzały negatywne efekty połączenia palenia i zespołu metabolicznego, głównie w kontekście zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowych powikłań cukrzycy. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, czy palenie papierosów może wpływać na zwiększone ryzyko ogólnoustrojowego stanu zapalnego w organizmie.

W tym celu ocenili stan zdrowia 5503 pacjentów, u których nie zdiagnozowano cukrzycy (79 proc. badanych stanowili mężczyźni). Grupa ta została podzielona na mniejsze grupy złożone z osób palących papierosy i niepalących oraz tych bez oraz ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym. W każdej z grup oceniano poziom białka C-reaktywnego (hs-CRP) – markera stopnia nasilenia stanu zapalnego.

Okazało się, że w populacji palaczy ryzyko zwiększonego poziomu białka CRP było 55 proc. większe niż w populacji pacjentów niepalących. Naukowcy dowiedli również, że u osób, u których diagnozowano zespół metaboliczny poziom hs-CRP był blisko dwukrotnie wyższy niż u niepalących zdrowych pacjentów.
Naukowcy wskazali, że wyniki ich badań dowodzą dodatkowego wpływu palenia papierosów na ryzyko stanów zapalnych całego organizmu i związanego z nim zespołu metabolicznego. Jednocześnie podkreślają pilną potrzebę ograniczenia zjawiska palenia wśród osób z zespołem metabolicznym i agresywnego wkraczania z działaniami nastawionymi na ograniczenia nałogu w tej populacji.

Źródło: Diabetology & Metabolic Syndrome 2014, 6:79  doi:10.1186/1758-5996-6-79 

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Choroba rzadka, o której nikt nie słyszał

ASMD (niedobór kwaśnej sfingomielinazy) to ultrarzadka, wielonarządowa i postępująca choroba uwarunkowana genetycznie, należąca do grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Nieleczona może stanowić zagrożenie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Neurologia polska: sukcesy, oczekiwania, perspektywy

W neurologii skupiają się, jak w soczewce, wszystkie problemy systemu opieki zdrowotnej. Rozmowa z prof. dr. hab. Konradem Rejdakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa…
LEKARZWszechstronny lekarz

Inteligentne bakterie skórne to nowa broń w leczeniu

Eksperymentalne badanie przeprowadzone przez Translational Synthetic Biology Laboratory of Pompeu Fabra University (Hiszpania) wykazało, że pewien rodzaj bakterii skóry może być skutecznie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter