NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Dymek zdecydowanie nie dla cukrzyków

Palenie nasila stany zapalne u osób z zespołem metabolicznym – dowiodły badania naukowców z Baptist Health South Florida z Miami na Florydzie.

W Polsce po papierosa sięga co trzeci dorosły mieszkaniec, zdecydowana wiekszość palaczy to mężczyźni. fot. Foto: Flickr Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Dotychczasowe badania potwierdzały negatywne efekty połączenia palenia i zespołu metabolicznego, głównie w kontekście zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowych powikłań cukrzycy. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, czy palenie papierosów może wpływać na zwiększone ryzyko ogólnoustrojowego stanu zapalnego w organizmie.

W tym celu ocenili stan zdrowia 5503 pacjentów, u których nie zdiagnozowano cukrzycy (79 proc. badanych stanowili mężczyźni). Grupa ta została podzielona na mniejsze grupy złożone z osób palących papierosy i niepalących oraz tych bez oraz ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym. W każdej z grup oceniano poziom białka C-reaktywnego (hs-CRP) – markera stopnia nasilenia stanu zapalnego.

Okazało się, że w populacji palaczy ryzyko zwiększonego poziomu białka CRP było 55 proc. większe niż w populacji pacjentów niepalących. Naukowcy dowiedli również, że u osób, u których diagnozowano zespół metaboliczny poziom hs-CRP był blisko dwukrotnie wyższy niż u niepalących zdrowych pacjentów.
Naukowcy wskazali, że wyniki ich badań dowodzą dodatkowego wpływu palenia papierosów na ryzyko stanów zapalnych całego organizmu i związanego z nim zespołu metabolicznego. Jednocześnie podkreślają pilną potrzebę ograniczenia zjawiska palenia wśród osób z zespołem metabolicznym i agresywnego wkraczania z działaniami nastawionymi na ograniczenia nałogu w tej populacji.

Źródło: Diabetology & Metabolic Syndrome 2014, 6:79  doi:10.1186/1758-5996-6-79 

Powiązane artykuły
KongresWszechstronny lekarz

Szybka diagnostyka kluczowa w chorobach neurologicznych u dzieci

Choroby neurologiczne, do których zaliczamy m.in. udar mózgu, choroby neurometaboliczne oraz padaczkę, to jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Dotyczą one…
Wszechstronny lekarz

Badanie EEG i VEEG – pierwszy krok do diagnostyki padaczki

Tylko w Polsce z padaczką (epilepsją) zmaga się według szacunków ok. 400 tys. osób. Rozpoznanie tej choroby wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy…
Wszechstronny lekarz

Podskórny system defibrylujący w profilaktyce nagłego zgonu sercowego

Każdego roku liczba pacjentów leczonych z wykorzystaniem podskórnych systemów defibrylujących w Polsce niemal się podwaja. Wyniki rejestrowane w polskich ośrodkach nie odbiegają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter