NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Dymek zdecydowanie nie dla cukrzyków

Palenie nasila stany zapalne u osób z zespołem metabolicznym – dowiodły badania naukowców z Baptist Health South Florida z Miami na Florydzie.

W Polsce po papierosa sięga co trzeci dorosły mieszkaniec, zdecydowana wiekszość palaczy to mężczyźni. fot. Foto: Flickr Attribution-NoDerivs 2.0 Generic (CC BY-ND 2.0)

Dotychczasowe badania potwierdzały negatywne efekty połączenia palenia i zespołu metabolicznego, głównie w kontekście zwiększenia ryzyka sercowo-naczyniowych powikłań cukrzycy. Amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, czy palenie papierosów może wpływać na zwiększone ryzyko ogólnoustrojowego stanu zapalnego w organizmie.

W tym celu ocenili stan zdrowia 5503 pacjentów, u których nie zdiagnozowano cukrzycy (79 proc. badanych stanowili mężczyźni). Grupa ta została podzielona na mniejsze grupy złożone z osób palących papierosy i niepalących oraz tych bez oraz ze zdiagnozowanym zespołem metabolicznym. W każdej z grup oceniano poziom białka C-reaktywnego (hs-CRP) – markera stopnia nasilenia stanu zapalnego.

Okazało się, że w populacji palaczy ryzyko zwiększonego poziomu białka CRP było 55 proc. większe niż w populacji pacjentów niepalących. Naukowcy dowiedli również, że u osób, u których diagnozowano zespół metaboliczny poziom hs-CRP był blisko dwukrotnie wyższy niż u niepalących zdrowych pacjentów.
Naukowcy wskazali, że wyniki ich badań dowodzą dodatkowego wpływu palenia papierosów na ryzyko stanów zapalnych całego organizmu i związanego z nim zespołu metabolicznego. Jednocześnie podkreślają pilną potrzebę ograniczenia zjawiska palenia wśród osób z zespołem metabolicznym i agresywnego wkraczania z działaniami nastawionymi na ograniczenia nałogu w tej populacji.

Źródło: Diabetology & Metabolic Syndrome 2014, 6:79  doi:10.1186/1758-5996-6-79 

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

O zakrzepicy mówi prof. Jerzy Windyga

Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, zatem wśród nas są miliony ludzi z tą chorobą. Prof. Jerzy Windyga…
Wszechstronny lekarz

Czym jest i jak leczyć nadpotliwość

Nadpotliwość to zaburzenie, które silnie wpływa na wiele dziedzin życia codziennego pacjentów. Terapię powinna poprzedzić dokładna diagnostyka, a wybór leczenia musi uwzględniać…
Wszechstronny lekarz

Presbyfonia. To można wyleczyć!

Fizjologiczne zmiany spowodowane starzeniem się organizmu dotyczą również narządu głosu, który w wieku senioralnym zaczyna zmieniać swoje brzmienie (presbyfonia). Takie związane z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter