NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Egzoszkielet pomaga w powrocie do sprawności

Udar, stwardnienie rozsiane, szpital i perspektywa spędzenia życia na wózku. Czasem nawet chwila może sprawić, że życie człowieka diametralnie się zmienia. Jedyną nadzieją na powrót do sprawności i do zdrowia jest wówczas długotrwała rehabilitacja. Najbardziej skuteczną jej formą jest rehabilitacja z użyciem egzoszkieletu.

Rehabilitacja egzoszkieletem to nie tylko wspaniałe ćwiczenie niemalże każdego z układów ciała – w tym układu kostnego, mięśniowego, naczyniowego, ale również układu oddechowego i układu trawiennego. Maszyna korzystnie wpływa również na pracę gruczołów dokrewnych. Ponadto, sama pionizacja pacjentów oraz ich ruch w pionie dodatkowo silnie poprawiają dokrwienie mózgu i stymulują układ nerwowy, który kontroluje i koordynuje pracę wszystkich organów i układów w organizmie. Nie bez znaczenia jest tu również psychika pacjentów – stanięcie na własnych nogach i zrobienie „samodzielnych” kroków zdecydowanie bardziej motywuje do wytrwałej, dalszej rehabilitacji.

Oszczędność czasu i szansa na zdrowie

Korzyści płynące z rehabilitacji egzoszkieletem to również oszczędność czasu i pieniędzy. Dotychczas, pacjenci z niedowładem kończyn – niezależnie, czy związanym z całkowitym przerwaniem rdzenia kręgowego lub niecałkowitym przerwaniem w poziomie dolnym, udarem z niedowładem połowicznym, stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, chorobą Guillaina-Barrégo, czy po wypadkach komunikacyjnych – aby powrócić do sprawności, musieli korzystać z pomocy wielu osób. Jak nietrudno się domyślić, wiązało się to ze znacznie dłuższym czasem terapii oraz wysokimi kosztami, które dla wielu były barierą nie do pokonania.

– Dzięki rehabilitacji z pomocą egzoszkieletu, pacjent korzysta z pomocy tylko jednego rehabilitanta, resztę niezbędnych ćwiczeń pomaga wykonać maszyna. To, co warto podkreślić, to fakt, że egzoszkielet przystosowany jest dla osób o różnych sylwetkach, wadze oraz wzroście. Pacjent nie może być niższy niż 160 cm i nie wyższy niż 190 cm. Maksymalna waga pacjenta to 100 kg. Osoby korzystające z egzoszkieletu nie mogą jednak mieć nadmiernego napięcia mięśniowego i dużych ograniczeń w stawach, ale te predyspozycje sprawdzają fizjoterapeuci na pierwszej konsultacji, kwalifikując pacjenta – mówi Arkadiusz Prożych, kierownik działu fizjoterapii w Centrum Terapii Narządu Ruchu BIAŁY DOM w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój. – Urządzenie porusza stawami pacjenta za pomocą tzw. siłowników elektrycznych, co pozwala na wykonywanie podstawowych ruchów wstawania lub siadania oraz sprawia, że pacjent może samodzielnie stawiać krokidodaje.

Wojskowa technologia

Historia wynalezienia egzoszkieletu ma swój początek w amerykańskiej armii. Urządzenie początkowo wykorzystywane było do wzmacniania mięśni żołnierzy, którzy ruszając na misje, musieli przemierzać spore odległości, dźwigając ciężki sprzęt na plecach, a którego udźwignięcie w normalnych warunkach było praktycznie niemożliwe. Technologia ostatecznie podbiła również i rynek medyczny, stając się jednym z najznakomitszych wynalazków rehabilitacyjnych.

– W zależności od rodzaju schorzenia fizjoterapeuta – po wcześniejszych badaniach oraz w porozumieniu z lekarzem ustala cel rehabilitacji, jej zakres oraz intensywność ćwiczeń. Urządzenie z czasem konfigurowane jest tak, aby pacjent w większym stopniu pracował samodzielnie, co uczy organizm na nowo utraconych w wyniku urazu lub choroby funkcjimówi Arkadiusz Prożych.

Nowoczesny sprzęt w Uzdrowiskach

– Z ćwiczeń rehabilitacyjnych z użyciem egzoszkieletu można skorzystać zarówno w podwarszawskim Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, jak i w Uzdrowisku w Kamieniu Pomorskim – oba należą do jednej Grupy Uzdrowiska Polskiemówi Robert Moskwa, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój. – Profile lecznicze tych zdrojów dedykowane są przede wszystkim pacjentom wymagającym pomocy w zakresie schorzeń narządu ruchu, a także innych schorzeń z zakresu neurologii, reumatologii, jak również chorób dróg oddechowych. Nowoczesne metody terapeutyczne, oraz inne zabiegi lecznicze z sukcesem wykazują coraz lepsze wyniki pacjentów, których zawiodła inna terapia oraz nie zawsze skuteczna farmakologia – podsumowuje.

Nowoczesny sprzęt oraz szeroka oferta zabiegów z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii, nie byłyby jednak tak skuteczne, gdyby nie wysoko wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów oraz wyjątkowe warunki krajobrazowe i surowcowe, w jakich funkcjonują uzdrowiska. Wszystkie ćwiczenia i zabiegi dobierane są indywidualnie i opracowane przed doświadczony personel.

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZInnowacje

Narzędzie, które pomaga oszacować ryzyko upadku

Szacuje się, że 1 na 3 osoby dorosłe w wieku powyżej 65. roku życia upada każdego roku, a wynikające z tego urazy…
LEKARZInnowacje

Radiochirurgiczna ablacja splotu trzewnego kontra ból

Radioablacja splotu trzewnego może być alternatywną metodą leczenia bólu u chorych na zaawansowanego raka trzustki – tak wynika z wieloośrodkowego, międzynarodowego badania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter