NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Co roku w styczniu obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, tym razem wypada on w dniach 22-28 stycznia 2018 roku. W  jego ramach Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA- Poland już po raz piąty organizuje akcję Pink Lips.

Pink Lips Project, to nie tylko symbol, ale szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.

Dlaczego to takie ważne? Rak szyjki macicy dotyka także młode kobiety, to główny powód aby uświadomić społeczeństwo, że choroba nowotworowa może dotknąć każdego. Ten typ choroby nowotworowej jest o tyle charakterystyczny, że dzięki prawidłowemu skrinignowi cytologicznemu oraz szczepieniom można go uniknąć. Badanie cytologiczne można wykonać podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata w przypadku prawidłowych wyników, lub częściej gdy pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. W Polsce dysponujemy także szczepionkami na wysokoonkogenne typy wirusa HPV, które mogą powodować raka szyjki macicy.

„Jesteśmy przekonani, że nasze działania przynoszą pozytywne zmiany. Rok temu dotarliśmy do koło miliona kobiet w całej Polsce, otrzymaliśmy ponad 500 zdjęć kobiet z charakterystycznie pomalowanymi na  różowo ustami. Wśród nich znalazły się również znane osoby, otrzymaliśmy wsparcie od Katarzyny Tusk, Macademian Girl, Natalii Gacki, Retrofem, Kosmostolog, Rockagirl, Lelcia, a także wielu innych. Od dawna wspierają nas liczne fundacje oraz stowarzyszenia, a także liczni ginekolodzy w całej Polsce” – informują organizatorzy.

W ostatnim tygodniu stycznia studentki i studenci wyjdą na ulice 15 największych miast Polski, aby wspólnie pokazać różową siłę. Będziemy na uczelniach wyższych, centrach kulturalnych, kinach, teatrach, lodowiskach, klubach fitness, salonach piękności, biegach miejskich, a nawet będziemy się wspinać na ścianki wspinaczkowe. A wszystko po to aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców i tłumaczyć oraz zachęcać do profilaktyki.

Wydarzenie dostępne jest również na portalach społecznościowych (https://www.facebook.com/pink.lips.ifmsapoland/) dla tych wszystkich osób, które nie mogą spotkać się osobiście. Ważne materiały edukacyjne oraz konkursy z przymrużeniem oka są dostępne dla każdego. Nad częścią merytoryczną czuwa grono ekspertów a wiele fundacji objęło wydarzenie swoim patronatem.

Pamiętajmy o bezbolesnym, niekłopotliwym a przede wszystkim krótkim badaniu, które może uratować życie!  Zdrowie w końcu dotyczy każdej z nas, dlatego tak wiele osób chce włączyć się w wydarzenie i wspierać „babską” akcję.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter