NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Fakty i mity o konopiach medycznych

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia tego roku dostępne są na polskim rynku. Poznajmy fakty i mity o tym leku.

Głównymi wskazaniami do stosowania konopi medycznych są: chroniczne bóle, łagodzenie objawów niepożądanych spowodowanych przez chemioterapię i radioterapię (pacjenci onkologiczni), stwardnienie rozsiane, padaczka. Ponadto konopie medyczne stosowane są jako wsparcie w procesie leczenia tzw. chorób otępiennych, m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona i innych jak zespoł Draveta (jeden z rodzajów padaczki), zespół stresu pourazowego, choroba Leśniowskiego-Crohn oraz stanów lękowych, zespołu Tourette’a czy wyniszczenia z powodu AIDS.

Podmiot, który zarejestrował i dystrybuuje konopie medyczne w kraju, zauważa dużą potrzebę pogłębienia wiedzy Polaków nt. konopi medycznych, zarówno jeśli chodzi o szeroko rozumianą administrację publiczną, środowiska medyczne, jak i samych pacjentów. Przedstawiciele spółki szacują, że w kraju jest ok. 300 tys. osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi.

Polacy w dalszym ciągu potrzebują kompleksowej wiedzy nt. konopi medycznych, a przecież od tego często zależy ich bezpieczeństwo i komfort podczas długotrwałego leczenia. Edukacja na temat działania oraz składników konopi medycznych jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla pacjentów, ale i środowiska medycznego oraz farmaceutycznego – mówi Tomasz Witkowski ze spółki importującej konopie medyczne.

Konopie medyczne sprowadzane są do Polski od 17 stycznia 2019 r. Pacjenci mogą kupić je w aptekach, dostępne są wyłącznie na receptę.

Fakty o konopiach medycznych

Fakt I: Konopie skutecznie niwelują przewlekły ból u osób dorosłych oraz skutecznie redukują nudności i wymioty występujące w trakcie i po chemioterapii.

Towarzystwa leczenia bólu na całym świecie uznają i rekomendują użycie konopi, ze względu na ich udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność w przebiegu terapii bólu przewlekłego. Konopie medyczne skutecznie redukują nudności i wymioty. Badania wykazały, że konopie są skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania mdłości oraz zapobiegają nudnościom u pacjentów poddawanych chemioterapii.

Fakt II: Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania konopi medycznych

Istnieją opracowania naukowe, mówiące o szkodliwości stosowania tzw. marihuany rekreacyjnej. Natomiast badania zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodły, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.

FAKT III: Nie można przedawkować konopi medycznych

Indeks terapeutyczny to stosunek dawki leku powodującej objawy zatrucia do dawki skutecznej leczniczo. Dotyczy jednak kannabinoidów, więc jest bardzo poglądowy i nie można stwierdzić, że to jest indeks konopi. Wynosi on 1000/1, gdy w przypadku opioidów jest to 70/1. W związku z tym, że konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny, bardzo trudno jest doprowadzić do przedawkowania.

Fakt IV: Konopie medyczne i rekreacyjne to nie ten sam produkt

Konopie medyczne są certyfikowane (zwalidowane). Oznacza to, że ich skład jakościowy i ilościowy jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji. Są to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowywane w odpowiednim procesie produkcji.

Fakt V: Nie ma skutecznych zamienników dla konopi medycznych

Konopie medyczne nie mają swojego zamiennika. Preparaty opracowane na syntetycznych kannabinoidach nie są dla nich alternatywą. Powodują one odmienne działanie i wywołują niepożądane skutki uboczne.

Fakt VI: Konopie medyczne oddziałują na system endokannabinoidowy

W zależności od tego, jakiego rodzaju konopi używamy, aktywacji ulegają różne receptory. W konopiach medycznych znajduje się ok. 500 substancji aktywnych, z czego 20% to kannabinoidy. Zawierają m.in. THC czy CBD.

Oraz mity na ich temat

Mit 1: Marihuana medyczna nie ma właściwości zdrowotnych

Konopie zawierają w sobie fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym, co jest podstawą ich prozdrowotnego działania.

Mit II: Marihuana medyczna uzależnia

Pacjenci podczas terapii konopiami medycznymi znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli więc stosują produkt według wskazań i stosują się do zaleceń lekarzy, nie grozi im uzależnienie.

Mit III: Marihuana medyczna w Polsce jest nielegalna, a konopie sprzedawane są jedynie na czarnym rynku

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Legalne wyroby z konopi medycznych wydawane są wyłącznie w aptekach na podstawie recepty lekarskiej.

Mit IV: Marihuana medyczna jest refundowana

Obecnie marihuana medyczna nie jest refundowana. Trudno na razie oszacować, kiedy to ulegnie zmianie.

Ciekawostki

  • legalizacja marihuany, w tym leczniczej, ma wpływ na nowojorski przemysł farmaceutyczny oraz na Wall Street,
  • szacuje się, że eksport leczniczej marihuany może przynieść izraelskiej gospodarce roczny zysk o wartości ok. 3,5 mld zł,
  • wartość światowego, czarnego rynku marihuany ma wzrosnąć w 2021 r. do 31,4 mld USD,
  • stosowanie marihuany w celach leczniczych jest zakorzenione w medycznej tradycji starożytnych Chin, Indii oraz Egiptu. W Chinach kwiaty konopi siewnych wykorzystywane były m.in. do leczenia wrzodów i jako sposób na oparzenia i rany.

Fot.: wikipedia.org/Creative Commons/United States Fish and Wildlife Service

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Choroba rzadka, o której nikt nie słyszał

ASMD (niedobór kwaśnej sfingomielinazy) to ultrarzadka, wielonarządowa i postępująca choroba uwarunkowana genetycznie, należąca do grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Nieleczona może stanowić zagrożenie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Neurologia polska: sukcesy, oczekiwania, perspektywy

W neurologii skupiają się, jak w soczewce, wszystkie problemy systemu opieki zdrowotnej. Rozmowa z prof. dr. hab. Konradem Rejdakiem, prezesem Polskiego Towarzystwa…
LEKARZWszechstronny lekarz

Inteligentne bakterie skórne to nowa broń w leczeniu

Eksperymentalne badanie przeprowadzone przez Translational Synthetic Biology Laboratory of Pompeu Fabra University (Hiszpania) wykazało, że pewien rodzaj bakterii skóry może być skutecznie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *