NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Fakty i mity o konopiach medycznych

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia tego roku dostępne są na polskim rynku. Poznajmy fakty i mity o tym leku.

Głównymi wskazaniami do stosowania konopi medycznych są: chroniczne bóle, łagodzenie objawów niepożądanych spowodowanych przez chemioterapię i radioterapię (pacjenci onkologiczni), stwardnienie rozsiane, padaczka. Ponadto konopie medyczne stosowane są jako wsparcie w procesie leczenia tzw. chorób otępiennych, m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona i innych jak zespoł Draveta (jeden z rodzajów padaczki), zespół stresu pourazowego, choroba Leśniowskiego-Crohn oraz stanów lękowych, zespołu Tourette’a czy wyniszczenia z powodu AIDS.

Podmiot, który zarejestrował i dystrybuuje konopie medyczne w kraju, zauważa dużą potrzebę pogłębienia wiedzy Polaków nt. konopi medycznych, zarówno jeśli chodzi o szeroko rozumianą administrację publiczną, środowiska medyczne, jak i samych pacjentów. Przedstawiciele spółki szacują, że w kraju jest ok. 300 tys. osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi.

Polacy w dalszym ciągu potrzebują kompleksowej wiedzy nt. konopi medycznych, a przecież od tego często zależy ich bezpieczeństwo i komfort podczas długotrwałego leczenia. Edukacja na temat działania oraz składników konopi medycznych jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla pacjentów, ale i środowiska medycznego oraz farmaceutycznego – mówi Tomasz Witkowski ze spółki importującej konopie medyczne.

Konopie medyczne sprowadzane są do Polski od 17 stycznia 2019 r. Pacjenci mogą kupić je w aptekach, dostępne są wyłącznie na receptę.

Fakty o konopiach medycznych

Fakt I: Konopie skutecznie niwelują przewlekły ból u osób dorosłych oraz skutecznie redukują nudności i wymioty występujące w trakcie i po chemioterapii.

Towarzystwa leczenia bólu na całym świecie uznają i rekomendują użycie konopi, ze względu na ich udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność w przebiegu terapii bólu przewlekłego. Konopie medyczne skutecznie redukują nudności i wymioty. Badania wykazały, że konopie są skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania mdłości oraz zapobiegają nudnościom u pacjentów poddawanych chemioterapii.

Fakt II: Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania konopi medycznych

Istnieją opracowania naukowe, mówiące o szkodliwości stosowania tzw. marihuany rekreacyjnej. Natomiast badania zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodły, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.

FAKT III: Nie można przedawkować konopi medycznych

Indeks terapeutyczny to stosunek dawki leku powodującej objawy zatrucia do dawki skutecznej leczniczo. Dotyczy jednak kannabinoidów, więc jest bardzo poglądowy i nie można stwierdzić, że to jest indeks konopi. Wynosi on 1000/1, gdy w przypadku opioidów jest to 70/1. W związku z tym, że konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny, bardzo trudno jest doprowadzić do przedawkowania.

Fakt IV: Konopie medyczne i rekreacyjne to nie ten sam produkt

Konopie medyczne są certyfikowane (zwalidowane). Oznacza to, że ich skład jakościowy i ilościowy jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji. Są to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowywane w odpowiednim procesie produkcji.

Fakt V: Nie ma skutecznych zamienników dla konopi medycznych

Konopie medyczne nie mają swojego zamiennika. Preparaty opracowane na syntetycznych kannabinoidach nie są dla nich alternatywą. Powodują one odmienne działanie i wywołują niepożądane skutki uboczne.

Fakt VI: Konopie medyczne oddziałują na system endokannabinoidowy

W zależności od tego, jakiego rodzaju konopi używamy, aktywacji ulegają różne receptory. W konopiach medycznych znajduje się ok. 500 substancji aktywnych, z czego 20% to kannabinoidy. Zawierają m.in. THC czy CBD.

Oraz mity na ich temat

Mit 1: Marihuana medyczna nie ma właściwości zdrowotnych

Konopie zawierają w sobie fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym, co jest podstawą ich prozdrowotnego działania.

Mit II: Marihuana medyczna uzależnia

Pacjenci podczas terapii konopiami medycznymi znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli więc stosują produkt według wskazań i stosują się do zaleceń lekarzy, nie grozi im uzależnienie.

Mit III: Marihuana medyczna w Polsce jest nielegalna, a konopie sprzedawane są jedynie na czarnym rynku

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017 r. Legalne wyroby z konopi medycznych wydawane są wyłącznie w aptekach na podstawie recepty lekarskiej.

Mit IV: Marihuana medyczna jest refundowana

Obecnie marihuana medyczna nie jest refundowana. Trudno na razie oszacować, kiedy to ulegnie zmianie.

Ciekawostki

  • legalizacja marihuany, w tym leczniczej, ma wpływ na nowojorski przemysł farmaceutyczny oraz na Wall Street,
  • szacuje się, że eksport leczniczej marihuany może przynieść izraelskiej gospodarce roczny zysk o wartości ok. 3,5 mld zł,
  • wartość światowego, czarnego rynku marihuany ma wzrosnąć w 2021 r. do 31,4 mld USD,
  • stosowanie marihuany w celach leczniczych jest zakorzenione w medycznej tradycji starożytnych Chin, Indii oraz Egiptu. W Chinach kwiaty konopi siewnych wykorzystywane były m.in. do leczenia wrzodów i jako sposób na oparzenia i rany.

Fot.: wikipedia.org/Creative Commons/United States Fish and Wildlife Service

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Co myślą młodzi i jakie mają plany (raport)

Młodzi ludzie nieustannie szukają balansu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Jak uczniowie pod koniec szkoły średniej kształtują swoje życiowe drogi? Odpowiedzi na to…
LEKARZWszechstronny lekarz

Nowoczesne kierunki diagnostyki głosu. Wskaźniki neurofizjologiczne

Głos jest złożonym zjawiskiem, a mechanizm jego wytwarzania wymaga współdziałania ze sobą wielu elementów. Mięśnie krtani są tylko jednym z elementów potrzebnych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *