NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?InnowacjeWszechstronny lekarz

Fakty i mity o konopiach medycznych

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017r. Dzięki temu konopie medyczne od stycznia tego roku dostępne są na polskim rynku. Poznajcie fakty i mity o tym leku.

Spectrum Therapeutics, jedyny jak dotąd podmiot, który zarejestrował i dystrybuuje konopie medycznew kraju, zauważa dużą potrzebę pogłębienia wiedzy Polaków nt. konopi medycznych, zarówno jeśli chodzi o szeroko rozumianą administrację publiczną, środowiska medyczne, jak i samych pacjentów. Przedstawiciele spółki szacują, że w kraju znajduje się ok. 300 000 osób potrzebujących terapii konopiami medycznymi.

Polacy w dalszym ciągu potrzebują kompleksowej wiedzy nt. konopi medycznych, a przecież od tego często zależy ich bezpieczeństwo i komfort podczas długofalowego leczenia. Edukacja na temat działania oraz składników konopi medycznych jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla pacjentów, ale i środowiska medycznego oraz farmaceutycznegomówi Tomasz Witkowski, Country Manager w Spectrum Therapeutics.

Za sprawą Canopy Growth, światowego producenta konopi medycznych i spółki matki Spectrum Therapeutics, od 17 stycznia 2019r., do Polski sprowadzane są konopie medyczne. Pacjenci mogą kupić je w aptekach. Konopie medyczne dostępne są wyłącznie na receptę.


Spectrum Therapeutics: fakty i mity nt. konopi medycznych:

FAKT I: Konopie skutecznie niwelują przewlekły ból u osób dorosłych oraz skutecznie redukują nudności i wymioty występujące w trakcie i po chemioterapii.

Towarzystwa leczenia bólu na całym świecie uznają i rekomendują użycie konopi, ze względu na ich udowodnioną badaniami klinicznymi skuteczność w przebiegu terapii bólu przewlekłego. Konopie medyczne skutecznie redukują nudności i wymioty. Badania wykazały, że konopie są skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania mdłości oraz zapobiegają nudnościom u pacjentów poddawanych chemioterapii.

FAKT II: Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania konopi medycznych

Istnieją opracowania naukowe, mówiące o szkodliwości stosowania marihuany rekreacyjnej. Natomiast badanie naukowe zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodło, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.

FAKT III:  Nie można przedawkować konopi medycznych

Indeks terapeutyczny to stosunek dawki leku powodującej objawy zatrucia do dawki skutecznej leczniczo. Dotyczy jednak kannabinoidów, więc jest bardzo poglądowy i nie można stwierdzić, że to jest indeks konopi. Wynosi on 1000/1, gdy w przypadku opioidów jest to 70/1. W związku z tym, że konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny, bardzo trudno jest doprowadzić do przedawkowania.

FAKT IV:  Konopie medyczne i rekreacyjne to nie ten sam produkt

Konopie medyczne są zwalidowane. Oznacza to, że ich skład jakościowy i ilościowy jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji. Są to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowywane w odpowiednim procesie produkcji.

FAKT V: Nie ma skutecznych zamienników dla konopi medycznych

Konopie medyczne nie mają swojego zamiennika. Preparaty opracowane na syntetycznych kannabinoidów nie są dla nich alternatywą. Powodują one odmienne działanie i wywołują niepożądane skutki uboczne.

FAKT VI: Konopie medyczne oddziałują na system endokannabinoidowy

W zależności od tego, jakiego rodzaju konopi używamy, aktywacji ulegają różne receptory. W konopiach medycznych znajduje się ok. 500 substancji aktywnych, z czego 20% to kannabinoidy. Zawierają m.in. THC czy CBD.

***

MIT I: Marihuana medyczna nie ma właściwości zdrowotnych  

Konopie zawierają w sobie fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym. Jest to podstawą ich działania.

MIT II: Marihuana medyczna uzależnia

Pacjenci podczas terapii konopiami medycznymi znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli więc stosują produkt według wskazań i stosują się do zaleceń lekarzy, nie grozi im uzależnienie.

MIT III: Marihuana medyczna w Polsce jest nielegalna, a konopie sprzedawane są jedynie na czarnym rynku

Ustawa legalizująca w Polsce marihuanę do celów medycznych weszła w życie w listopadzie 2017r. Legalne wyroby z konopi medycznych wydawane są wyłącznie w aptekach na podstawie recepty lekarskiej.

MIT IV: Marihuana medyczna jest refundowana

Obecnie marihuana medyczna nie jest refundowana. Trudno na razie oszacować, kiedy to ulegnie zmianie.

Głównymi wskazaniami do stosowania konopi medycznych są: bóle chroniczne, łagodzenie objawów niepożądanych spowodowanych przez chemioterapię i radioterapię (pacjenci onkologiczni), stwardnienie rozsiane, padaczka. Ponadto konopie medyczne stosowane są jako wsparcie w procesie leczenia m.in. chorób tj.: Alzheimer, Parkinson, zespół Draveta (jeden z rodzajów padaczki), zespół stresu pourazowego, stany lękowe, zespół Tourette’a, wyniszczenie z powodu AIDS, choroba Leśniowskiego-Crohna.

Ciekawostki

  • Legalizacja marihuany, w tym leczniczej, ma wpływ na nowojorski przemysł farmaceutyczny oraz na Wall Street
  • Szacuje się, że eksport leczniczej marihuany może przynieść izraelskiej gospodarce roczny zysk o wartości ok. 3,5 mld zł
  • Wartość światowego, czarnego rynku marihuany ma wzrosnąć w 2021 r. do 31,4 mld USD
  • Stosowanie marihuany w celach leczniczych jest zakorzenione w medycznej tradycji starożytnych Chin, Indii oraz Egiptu. W Chinach kwiaty konopi siewnych wykorzystywane były do leczenia wrzodów i jako sposób na oparzenia i rany.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Wałbrzyski oddział udarowy wśród najlepszych w Europie

Oddział Udarowy Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu otrzymał Diamentowy Certyfikat przyznawany przez Angels Initiative, najważniejszą europejską organizację leczenia udarów…
Aktualności

Kongres Zdrowia Kobiet 26-28 maja 2022 r.

Fundacja Żyjmy Zdrowo po raz pierwszy organizuje Kongres Zdrowia Kobiet. Trzydniowe wydarzenie odbędzie się pod hasłem Polka – Europa – Zmiana. Od…
Wszechstronny lekarz

ESC Guidelines 2021: między zaleceniami a realiami

W drugiej połowie ubiegłego roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) opublikowało nowe wytyczne w zakresie stałej stymulacji serca oraz diagnostyki i leczenia niewydolności…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.