NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Farmaceuta – misja, czy biznes?

Według raportu badawczego o pacjentach aptek, ankietowani uznają farmaceutę za najbardziej zaufane źródło rekomendacji dla leków bez recepty, suplementów diety i sprzętu medycznego. Lekarza wskazują jako autorytet tylko w przypadku leków na receptę.

Prowadzenie apteki to misja niesienia pomocy, ogromna odpowiedzialność, ale także biznes, choć inny niż wszystkie. Znajomość preferencji pacjenta i zdobycie jego zaufania jest kluczowe w osiągnięciu sukcesu na konkurencyjnym rynku. Niestety, nie we wszystkich aptekach standardy komunikacji z pacjentem są na najwyższym poziomie, wtedy niezbędne jest wprowadzenie zmian w sposobie zarządzania placówką – tłumaczy Zbigniew Kowalski, doradca, trener komunikacji interpersonalnej dla lekarzy i farmaceutów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom wielu niezależnych farmaceutów, ale także w celu zaspokojenia oczekiwań pacjentów, powstał program „Apteczne (R)ewolucje”. Jest on skierowany do właścicieli i kierowników aptek niezależnych. Jego celem tego jest zwrócenie uwagi farmaceutów, jak poprzez wprowadzenie niewielkich zmian, opierających się na dobrym zrozumieniu wymagań dzisiejszego pacjenta, można wypełniać misyjność zawodu oraz realizować założenia biznesowe i jednocześnie prowadzić efektywną działalność na rynku aptek.

„W ciągu niespełna 30 lat transformacji ustrojowej w Polsce, dokonało się wiele zmian na rynku aptecznym. Oznacza to coraz silniejszą konkurencję, która wymaga od właścicieli aptek uważnej obserwacji pozostałych uczestników systemu gospodarczego, ale także dostosowania się do oczekiwań pacjentów i podejmowania określonych działań marketingowych” zauważa Zbigniew Kowalski.

Koncepcja projektu koncentruje się przede wszystkim na potrzebach pacjenta – merytorycznych i funkcjonalno – estetycznych, dzięki którym właściciele niezrzeszonych aptek będą mogli skuteczniej trafiać w konkretne oczekiwania pacjentów i tym samym móc stawiać czoło rynkowym wyzwaniom. Eksperci „Aptecznych (R)ewolucji” będą pomagać, doradzać, edukować, informować i motywować farmaceutów, ale przede wszystkim dzielić się swoim doświadczeniem.

W ramach programu zaplanowano szereg działań, umożliwiających farmaceutom wprowadzenie korzystnych zmian do swoich aptek. Wśród nich znalazły się:

  • Raport dotyczący oczekiwań pacjentów i motywacji, którymi kierują się oni przy wyborze apteki.
  • Edukacyjna platforma internetowa www.aptecznerewolucje.pl, zawierająca m.in. materiały eksperckie i praktyczne wskazówki dla farmaceutów, jako baza unikatowej wiedzy
    z konkretnymi wytycznymi postępowania.
  • Konkurs „Apteczne (R)ewolucje – małe zmiany istotne korzyści”, w ramach którego cztery finałowe placówki zostaną zaproszone do udziału w zaproponowanej przez ekspertów „przemianie”.
  • Aktywności w Social Media.

Patronat nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej, które wspiera działania służące wypracowaniu standardów i dobrych praktyk komunikacji medycznej.

Misją programu Apteczne (R)ewolucje jest stworzenie apteki jako miejsca przyjaznego pacjentowi -zarówno pod kątem opieki farmaceutycznej, jak i atmosfery wytworzonej dzięki względom estetycznym placówki, prezencji pracowników i innym detalom.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony Orderem Orła Białego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie…
PACJENTAktualności

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend. Czy to zdrowe?

W ostatni weekend października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, co oznacza, że zegarki zostaną cofnięte o godzinę. Jak wpływa to…
PACJENTAktualności

Jesteś z Wielkopolski? Możesz sprawdzić, czy jesteś HER2-low

Poznański portal zwrotnikraka.pl, największa baza wiedzy o nowotworach w Polsce, zaprasza pacjentki zmagające się z rakiem piersi oraz ich bliskich na spotkanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter