NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Gdy serce bije inaczej

Zmienność tętna spoczynkowego może mieć u kobiet wpływ na problemy z seksualnością – wynika z badań opublikowanych na łamach „Applied Psychophysiology and Biofeedback”.

fot. Flickr (CC BY 2.0) Charlotte Astrid

Zmienność rytmu serca to występowanie różnic w długości przerw pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca i jeden z obiektywnych mierników oddziaływania układów – współczulnego i przywspółczulnego.Okazuje się, że zaburzenia w wytworzonej między nimi równowadze mogą wpływać na zaburzenie funkcji seksualnych u kobiet.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin zbadał u 72 kobiet w wieku 18-39 lat zmienność rytmu serca, a także monitorował ich pobudzenie seksualne w trakcie oglądania dwóch filmów – neutralnego oraz erotycznego. Wyniki badania wskazały, że kobiety, u których zmienność rytmu serca była zdecydowanie poniżej uzyskanej średniej, były o wiele bardziej narażone na zaburzenia pobudzenia seksualnego i ogólne zaburzenia seksualności.

W ocenie głównej autorki badania Amelii Stanton, monitorowanie zmienności rytmu serca może być opłacalnym, łatwym do zarządzania i nieinwazyjnym sposobem badania indeksu funkcji seksualnych w gabinetach lekarskich. Metoda ta może również służyć do oceny potencjalnych dysfunkcji seksualnych oraz monitorowania postępów leczenia.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter