NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Gdy serce bije inaczej

Zmienność tętna spoczynkowego może mieć u kobiet wpływ na problemy z seksualnością – wynika z badań opublikowanych na łamach „Applied Psychophysiology and Biofeedback”.

fot. Flickr (CC BY 2.0) Charlotte Astrid

Zmienność rytmu serca to występowanie różnic w długości przerw pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca i jeden z obiektywnych mierników oddziaływania układów – współczulnego i przywspółczulnego.Okazuje się, że zaburzenia w wytworzonej między nimi równowadze mogą wpływać na zaburzenie funkcji seksualnych u kobiet.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Teksaskiego w Austin zbadał u 72 kobiet w wieku 18-39 lat zmienność rytmu serca, a także monitorował ich pobudzenie seksualne w trakcie oglądania dwóch filmów – neutralnego oraz erotycznego. Wyniki badania wskazały, że kobiety, u których zmienność rytmu serca była zdecydowanie poniżej uzyskanej średniej, były o wiele bardziej narażone na zaburzenia pobudzenia seksualnego i ogólne zaburzenia seksualności.

W ocenie głównej autorki badania Amelii Stanton, monitorowanie zmienności rytmu serca może być opłacalnym, łatwym do zarządzania i nieinwazyjnym sposobem badania indeksu funkcji seksualnych w gabinetach lekarskich. Metoda ta może również służyć do oceny potencjalnych dysfunkcji seksualnych oraz monitorowania postępów leczenia.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter