NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarzPsychologia

Gdzie mózg chce zjeść?

W nowym badaniu naukowcy z Cedars-Sinai Medical Center z Los Angeles (USA) określili, które części mózgu pomagają ludziom podejmować decyzje. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Nature Human Behaviour”.

Analizie poddano decyzje zwane wyborami opartymi na wartościach, w których nie ma wyłącznie dobrej lub złej opcji. – Dowiedzenie się, w jaki sposób mózg dokonuje tego rodzaju wyborów, może pomóc nam lepiej zrozumieć zaburzenia neurologiczne, w tym uzależnienia i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – wyjaśnia dr Ueli Rutishauser, starszy autor badania, dyrektor Center for Neural Science and Medicine oraz profesora neurologii, neurochirurgii i nauk biomedycznych w Cedars-Sinai.

Gra o nazwie „dwuręki bandyta” pozwalała uczestnikom badania wybrać w każdej rundzie jeden z dwóch symulowanych automatów do gry. Naciskali przycisk, aby wybrać swojego „bandytę”, który następnie albo wypłacał im wygraną, albo nie. Bandyci mieli unikalne oznaczenia, więc uczestnicy wiedzieli, czy grali już wcześniej każdym z nich.

Dr Ueli Rutishauser opisał czynniki związane z dokonywaniem przez grających wyborów:

Znane opcje: – Jeśli uczestnicy wybierali wcześniej bandytę kilka razy, mieli dość dobre wyobrażenie o tym, jak często był to zwycięzca.

Niepewne opcje: – W przypadku bandytów, z którymi grali tylko kilka razy, uczestnicy byli mniej pewni swojej perspektywy wygranej.

Nowe opcje: – Kiedy po raz pierwszy pojawił się nowy bandyta, uczestnicy musieli zdecydować, czy wybrać znajomego bandytę, czy zaryzykować wybór nowego. Czasami po prostu dobrze jest zrobić coś nowego, a to ma swoją wewnętrzną wartość.

Wcześniejsze badania w celu monitorowania aktywności mózgu opierały się na funkcjonalnym obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i sugerowały, że obszar mózgu zwany brzuszno-przyśrodkową korą przedczołową (vmPFC) odgrywa główną rolę w ważeniu tych czynników. Badacze Cedars-Sinai ustalili, że w rzeczywistości zupełnie inny obszar, zwany przeduzupełniającym obszarem motorycznym (pre-SMA), faktycznie przejmuje inicjatywę.

Nagranie pojedynczego neuronu pozwoliło zobaczyć, że podczas gdy vmPFC sygnalizowało „nowość” nowych bandytów, to w tym samym czasie pre-SMA obliczył, która opcja ma największe szanse na uzyskanie najwyższej nagrody. Ten właśnie sygnał z tego obszaru był bazą, na podstawie której uczestnicy dokonywali wyborów.

Zarówno vmPFC, jak i pre-SMA są częścią płata czołowego mózgu i oba są zaangażowane w planowanie i podejmowanie decyzji, ale w tym badaniu po raz pierwszy badacze byli w stanie określić ich odrębne role. To nowe odkrycie łączy się z wieloma innymi niedawnymi odkryciami, które wskazuję, że pre-SMA ma kluczowe znaczenie dla podejmowania decyzji przez ludzi.

To wyjątkowe okno do ludzkiego mózgu, które otwierają nagrania pojedynczego neuronu, wciąż pogłębia nasze zrozumienie precyzyjnych mechanizmów stojących za procesami poznawczymi – podkreśla dr n. med. Adam Mamelak, dyrektor programu funkcjonalnej neurochirurgii w Cedars-Sinai i autor współpracownik badania. – To klucz do znalezienia nowych metod leczenia złożonych zaburzeń neurologicznych i poprawy jakości życia pacjentów – dodaje.

Źródło: eurekalert.com
Foto: pixaby.com

Pros

  • +

Cons

  • -
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
LEKARZWszechstronny lekarz

Wczesne zwiastuny udaru mózgu obecne są przez lata

Zespół naukowców z 11 krajów świata określił prawdopodobieństwo i ryzyko udaru mózgu, korzystając z płynu łzowego, mitochondriów i danych opartych na sztucznej…
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *