NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

GIF wycofuje kolejny lek onkologiczny

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu 2 serii leku Desinobon, stosowany m.in. w onkologii, u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości.

Chodzi o Desinobon (Acidum zoledronicum), 4mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji:

numer serii: PP0213, data ważności: 31.01.2019
numer serii: PP0935, data ważności: 30.06.2019

Podmiot odpowiedzialny: Alvogen IPCo S.a.r.l.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Przyczyną decyzji o wycofaniu z obrotu ww. serii leku było stwierdzenie niespełnienia wymagań w zakresie zanieczyszczenia krzyżowego iopamidolem.

Substancją czynną w leku Desinobon jest kwas zoledronowy, który działa przez wiązanie się z tkanką kostną i opóźnia szybkość przebudowy kości. Jest stosowany: w zapobieganiu powikłaniom kostnym, np. złamaniom u dorosłych pacjentów z przerzutami nowotworowymi do kości (rozsiew nowotworu z pierwotnego miejsca występowania do kości); w celu zmniejszenia stężenia wapnia we krwi dorosłych pacjentów, w przypadkach, kiedy stężenie jest zwiększone z powodu obecności nowotworu. Nowotwory mogą przyspieszać przebudowę tkanki kostnej, powodując zwiększone uwalnianie wapna z kości. Taki stan określany jest jako hiperkalcemia wywołana chorobą nowotworową (ang. TIH).

Źródło: GIF

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

20 marca 2025: Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

World Oral Health Day to inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) – organizacji zrzeszającej 191 krajowych towarzystw stomatologicznych ze 134 państw, reprezentujących łącznie…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Marcin Wiącek: Przyjmuję to wyróżnienie jako kierownik urzędu

– Tych 11 rekomendacji, które dziś pojawiły się jako pokłosie kongresu, wezmę sobie do serca – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek,…
PACJENTAktualności

Czas na przesiew noworodków w kierunku chorób lizosomalnych

Polska jest jednym z europejskich liderów w zakresie badań przesiewowych noworodków – obecnie obejmują one aż 30 jednostek chorobowych, co plasuje nasz…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter