Być może już niebawem Google będzie w stanie zdiagnozować raka piersi. Ma to być możliwe dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji (tzw. głębokiego uczenia) do stworzenia sieci neuronowych i analizowania zdjęć komórek rakowych dostarczonych przez jeden z holenderskich uniwersytetów.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet w Polsce – co roku stwierdza się ok. 16 tysięcy nowych przypadków zachorowań, fot. archiwum
Na razie rozwiązania Google są na etapie badań. Jak ocenia Jeroen van der Laak z Zakładu Patologii w Radboud University Medical Center, który dostarcza zdjęcia Google, pierwsze algorytmy wykrywające raka będą dostępne w ciągu kilku lat, a na dużą skalę ich rutynowe stosowanie wejdzie w życie za około pięć lat.
Technologia ta może okazać się szczególnie przydatna w częściach świata, które borykają się z niedoborem lekarzy. Dla pacjentów, którzy nie mają dostępu do onkologa, algorytm – nawet jeśli będzie niedoskonały – stanowiłby znaczącą poprawę.
Źródło: gazeta.pl