NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Google zdiagnozuje raka piersi

Być może już niebawem Google będzie w stanie zdiagnozować raka piersi. Ma to być możliwe dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji (tzw. głębokiego uczenia) do stworzenia sieci neuronowych i analizowania zdjęć komórek rakowych dostarczonych przez jeden z holenderskich uniwersytetów.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet w Polsce – co roku stwierdza się ok. 16 tysięcy nowych przypadków zachorowań, fot. archiwum

Głębokie uczenie polega na tworzeniu sieci neuronowych, które mają za zadanie udoskonalić technikę rozpoznawania głosu czy zdjęć na podstawie ogromnych zbiorów danych.Oprogramowanie stworzone przez Google ma usprawnić część bardzo skomplikowanej serii badań i pomóc lekarzom w diagnozowaniu raka. Komputer ma sygnalizować przypadki nowotworu, których człowiek nie zauważy. Czasami sytuacja może być jednak odwrotna i to lekarz zweryfikuje błędną diagnozę maszyny. „Miejmy nadzieję, że będzie coraz więcej narzędzi, które pomagają lekarzom, muszącym radzić sobie ciągle z ogromną ilością informacji – mówi Lily Peng kierowniczka projektu w Google.

Na razie rozwiązania Google są na etapie badań. Jak ocenia Jeroen van der Laak z Zakładu Patologii w Radboud University Medical Center, który dostarcza zdjęcia Google, pierwsze algorytmy wykrywające raka będą dostępne w ciągu kilku lat, a na dużą skalę ich rutynowe stosowanie wejdzie w życie za około pięć lat.
Technologia ta może okazać się szczególnie przydatna w częściach świata, które borykają się z niedoborem lekarzy. Dla pacjentów, którzy nie mają dostępu do onkologa, algorytm – nawet jeśli będzie niedoskonały – stanowiłby znaczącą poprawę.

Źródło: gazeta.pl

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
LEKARZWszechstronny lekarz

Kariera? Niekoniecznie. Filary to bliscy, zdrowie i rozwój

Raport „Skok w dorosłość” rzuca nowe światło na priorytety młodego pokolenia. Dla młodych ludzi najważniejsza jest rodzina – takie wnioski płyną z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter