NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Google zdiagnozuje raka piersi

Być może już niebawem Google będzie w stanie zdiagnozować raka piersi. Ma to być możliwe dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji (tzw. głębokiego uczenia) do stworzenia sieci neuronowych i analizowania zdjęć komórek rakowych dostarczonych przez jeden z holenderskich uniwersytetów.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet w Polsce – co roku stwierdza się ok. 16 tysięcy nowych przypadków zachorowań, fot. archiwum

Głębokie uczenie polega na tworzeniu sieci neuronowych, które mają za zadanie udoskonalić technikę rozpoznawania głosu czy zdjęć na podstawie ogromnych zbiorów danych.Oprogramowanie stworzone przez Google ma usprawnić część bardzo skomplikowanej serii badań i pomóc lekarzom w diagnozowaniu raka. Komputer ma sygnalizować przypadki nowotworu, których człowiek nie zauważy. Czasami sytuacja może być jednak odwrotna i to lekarz zweryfikuje błędną diagnozę maszyny. „Miejmy nadzieję, że będzie coraz więcej narzędzi, które pomagają lekarzom, muszącym radzić sobie ciągle z ogromną ilością informacji – mówi Lily Peng kierowniczka projektu w Google.

Na razie rozwiązania Google są na etapie badań. Jak ocenia Jeroen van der Laak z Zakładu Patologii w Radboud University Medical Center, który dostarcza zdjęcia Google, pierwsze algorytmy wykrywające raka będą dostępne w ciągu kilku lat, a na dużą skalę ich rutynowe stosowanie wejdzie w życie za około pięć lat.
Technologia ta może okazać się szczególnie przydatna w częściach świata, które borykają się z niedoborem lekarzy. Dla pacjentów, którzy nie mają dostępu do onkologa, algorytm – nawet jeśli będzie niedoskonały – stanowiłby znaczącą poprawę.

Źródło: gazeta.pl

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter