NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Groźna anafilaksja

Lato to czas, kiedy obserwujemy zwiększoną liczbę pacjentów, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny – gwałtowna reakcja organizmu na alergen, mogąca prowadzić w skrajnych przypadkach do śmierci.

Na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego narażeni są głównie alergicy, ale nie jest to reguła – pojawić się może u każdego. Alergolodzy apelują więc o szczególną ostrożność, unikanie sytuacji, które mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Zachęcają także do podnoszenia wiedzy swojej, najbliższych, otoczenia z zakresu tego, co może spowodować tak gwałtowną reakcję organizmu, jak do niej nie dopuścić, jak zachować się w momencie jej zaistnienia.

Przez cały sierpień alergolodzy będą służyć pomocą. W ramach akcji „Przygotuj się na wstrząs!” uruchomiony zostanie specjalny numer telefoniczny 800 800 422, gdzie bezpłatnie uzyskać będzie można poradę eksperta oraz dowiedzieć się jak zabezpieczyć się przed wstrząsem anafilaktycznym.

Eksperci podkreślają, że szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Spożycie uczulającego alergenu bądź użądlenie przez owada, na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia. Dlatego zwłaszcza przebywając w miejscach odludnych, o utrudnionym dostępie do placówek służby zdrowia, niezmiernie ważne jest, abyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa.

W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym i do 10 minut po użądleniu.

Pamiętaj! Jeśli masz takie zalecenie lekarskie, miej przy sobie lek przeciwwstrząsowy do samodzielnego podania. Jeśli ktoś z Twoich najbliższych bądź osoba, którą mijasz na ulicy ma objawy wstrząsu anafilaktycznego – zareaguj! Trzy proste czynności mogą uratować komuś życie.

KROK 1
Jak najszybciej wezwij pogotowie.

KROK 2
Upewnij się czy poszkodowany ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy – adrenalinę do samodzielnego podania, a następnie przekaż tę wiedzę ratownikowi medycznemu.

KROK 3
Do czasu pojawienia się pogotowia zapewnij poszkodowanemu podstawową pomoc  – udrożnij drogi oddechowe oraz w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha, uciskaj klatkę piersiową i zastosuj sztuczne oddychanie (zgodnie z algorytmem 30 x).

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter