NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Grypa szczególnie niebezpieczna w chorobach serca

Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego są jedną z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy. Choroba wieńcowa, przewlekła niewydolność serca, wirusowe zapalenie mięśnia serca, czy udar mózgu to najczęstsze powikłania kardiologiczne. Niestety w Polsce nadal odnotowany jest bardzo niski odsetek wyszczepialności wśród osób z grup ryzyka.

W związku z silną potrzebą edukowania lekarzy i środowiska medycznego, w kwestii grypy i jej ciężkich powikłań, przedstawiciele Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wzięli udział w Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (13-15 września). Założeniem było zwrócenie uwagi na niezwykle ważną rolę profilaktyki. Szczepienia przeciw grypie zmniejszają o 67% ryzyko kolejnego zawału serca, obniżają o 54% możliwość wystąpienia udaru mózgu oraz redukują o 49% niebezpieczeństwo nagłego zatrzymania krążenia.

Powikłania kardiologiczne są jednymi z najpoważniejszych konsekwencji zachorowań, a sezon grypowy jest szczególnie niebezpieczny dla przewlekle chorych pacjentów. Szczególnie należy zwrócić uwagę na podnoszenie świadomości i szerzenie wiedzy wśród lekarzy na temat istotności profilaktyki. Szczepienia przeciwko grypie są najskuteczniejszą i najtańszą metodą ograniczania transmisji wirusa. Z tego powodu rekomendujemy coroczne zabezpieczenie przeciw grypie, które pośrednio redukuje incydenty sercowo-naczyniowe” – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Podczas spotkania rozdawane były materiały edukacyjne dla lekarzy, przybliżające zagadnienia związane z grypą i jej profilaktyką. Dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat zagrożeń grypy i korzyści z profilaktyki, na platformie e-learningowej www.wirtualnaakademiagrypy.pl stworzono specjalistyczny, kardiologiczny moduł szkoleniowy, który dostępny jest zarówno dla lekarzy, jak i wszystkich zainteresowanych zdrowiem.

XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego był znakomitą okazją do podnoszenia świadomości, dzielenia się wiedzą i uczulania kardiologów na temat istotności profilaktyki grypy. W spotkaniu uczestniczyli specjaliści kardiologii oraz szerokie grono internistów, lekarzy POZ i wszyscy zainteresowani zagadnieniami związanymi z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter