NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Hologramy w kardiologii

Sukcesy polskiej kardiologii znane są na całym świecie. Nie odstajemy od Europy również pod kątem dorobku polskich start-upów i innowacyjnych medycznych rozwiązań. W zestawieniu tych dwóch sił tworzy się prawdziwa rewolucja w edukacji kadr medycznych i efektywniejszej opieki nad pacjentami. Dowodem na to jest zaprezentowane właśnie w Estonii zastosowanie hologramów w kardiologii.

W dniach 18 – 19 lipca 2017 roku w Estonian History Museum w Tallinie kardiolog prof. Dariusz Dudek i firma MedApp z Krakowa zaprezentowali zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w kardiologii. fot. www.ieleven.pl

Mamy do czynienia z rozwiązaniem w medycynie, które przekracza granice – te geograficzne oraz te technologiczne. Jesteśmy w przełomowym momencie dla medycyny wykorzystującej innowacyjne technologiczne rozwiązania – komentowali eksperci polską prezentację, która odbyła się w ramach estońskiej prezydentury w Radzie Unii Europejskiej.

W dniach 18 – 19 lipca 2017 roku w Estonian History Museum w Tallinie krakowski kardiolog prof. Dariusz Dudek i firma MedApp z Krakowa zaprezentowali zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w kardiologii. Aplikacja na okulary HoloLens już rewolucjonizuje postrzeganie edukacji dla młodych adeptów kardiologii. Będzie dla nich niczym symulator lotu dla pilotów. Przede wszystkim wpływa też na planowanie zabiegów kardiologicznych i kardiochirurgicznych pokazując realny obraz serca zbudowany na podstawie badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Konferencja w Tallinie koncentrowała się m.in. na cyfrowej transformacji zdrowia, zastosowaniu opieki wirtualnej oraz optymalizacji procesów klinicznych. Jednym z prelegentów był koordynator kampanii „Stawka to Życie. Zastawka to życie.” prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prezentacja na konferencji dotyczyła zastosowania wirtualnej rzeczywistości okularów HoloLens w zabiegach kardiologicznych, edukacji oraz międzynarodowych konsultacji w czasie rzeczywistym.

„Obraz tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jest załadowany do aplikacji i przetworzony na rzecz rekonstrukcji obrazu trójwymiarowego, ale w technice hologramu. Daje to operatorowi poczucie wglądu w serce człowieka. Chirurg jest jakby wewnątrz organizmu. Jest ono niezwykle pomocne przy planowaniu zabiegów. Załadowanie hologramów pozwala obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury serca. Pozwala zaplanować umieszczenie zastawki w odpowiednim miejscu, a także ocenić, czy odpowiednia proteza nie upośledzi nam napływu do tętnic w sercu” – tłumaczy tłumaczy prof. Dariusz Dudek.

Technologia Hololens w medycynie przyczyni się do bardzo szybkiego udoskonalania operacji i zabiegów wykonywanych na ludzkim sercu. Będzie można wykonywać je skuteczniej, częściej i przez wykwalifikowanych lekarzy. A pacjenci zyskają dostęp do najnowocześniejszych zabiegów na świecie. Już dziś pozwoliła ona na zdalną diagnostykę wad zastawki.

Na scenie, obok profesora pojawili się Mateusz Kierepka i Ralf Saykiewicz – naukowcy i eksperci, którzy współtworzą aplikację medyczną na HoloLens. Jak uważa Mateusz Kierepka, prezes Zarządu MedApp SA – HoloLens to technologia całkowicie nowatorska. Nikt wcześniej jeszcze nie zastosował prezentowanego rozwiązania do leczenia serca właśnie w taki sposób i na taką skalę. Dodatkowo technologia uzupełniona jest o chmurę danych, gdzie przechowywane są one w sposób bezpieczny i zgodnie z wszelkimi regulacjami UE.

Po raz pierwszy na świecie prof. Dudek wraz z zespołem MEDapp zaprezentował zastosowanie okularów HoloLens z wykorzystaniem przesyłu danych w postaci hologramu serca miesiąc temu podczas sesji „From Connected Health to Digital Health” na zaproszenie Parlamentu Europejskiego. Była to pierwsza taka prezentacja, podczas której w okularach HoloLens zrekonstruowano obraz holograficzny pomiędzy Krakowem a Brukselą.

„Udowodniliśmy na kilku Hololensach jest możliwość oglądania równoczasowego tego samego obrazu, dlatego konsultanci mogą pracować w różnych częściach świata na tym samym obrazie. To dla nas, kardiologów niezwykle ważne przy wyborze najlepszych dla danego pacjenta metod postępowania.  Kolejny etap jest taki, aby stworzyć bibliotekę baz danych dostępnych dla operatorów na podstawie realnie przeprowadzonych zabiegów, gdzie system będzie podpowiadał, które rozwiązania są najlepsze. Dopiero kolejnym etapem jest to, że system będzie już tak inteligentny, że sam będzie stymulował najbardziej optymalne rozwiązanie korzystając ze sztucznej, samouczącej się inteligencji” – tłumaczy prof. Dudek.

Polscy naukowcy starają się, by technologia na co dzień była dostępna dla pacjentów na całym świecie. Projekt wspierają przedstawiciele Unii Europejskiej.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter