NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Hormonalna terapia zastępcza u panów?

Testosteron jest najlepszą opcją terapeutyczną dla starszych mężczyzn, którzy stracili popęd płciowy lub cierpią na zaburzenia erekcji – przekonują naukowcy na łamach czasopisma „Journal of Clinical Endocrinology”.

fot. Ian MacKenzie (CC BY SA 2.0)

Badacze z Baylor College of Medicine i Centrum Medycznego św. Łukasza w Houston nie mają wątpliwości, że najlepszą opcją terapeutyczną dla hipogonadyzmu, który dotyka aż 40 proc. panów po 45 roku życia, jest terapia zastępcza męskim hormonem płciowym. Niestety, głównym problemem, z jakim zmagają się pacjenci oraz ich lekarze jest nadal zbyt wysokie niedoszacowanie tego zjawiska. Zdaniem badaczy nawet 95 proc. mężczyzn zmagających się z hipogonadyzmem nie ma świadomości swoich problemów.

Obecnie amerykański ośrodek prowadzi badanie, w którym ocenia wpływ terapii hormonalnej na pacjentów powyżej 65 roku życia. Pierwsze wyniki analiz „Testosteron trial” – bo tak nazywa się projekt – zdają się być obiecujące.

W projekt obejmujący dwie próby kontrolowane z placebo zaangażowano 470 mężczyzn, dla których wejściem do próby klinicznej było obniżone libido. Badacze oceniają u swoich pacjentów nie tylko poziom testosteronu, ale również sprawność fizyczną, witalności, funkcję seksualne, a także zaburzenia funkcji poznawczych, niedokrwistość oraz ryzyko sercowo-naczyniowe.

W badaniu trwającym 12 miesięcy mężczyźni są poproszeni o korzystanie w trakcie codziennej toalety z żelu zawierającego testosteron lub placebo. Następnie każdy z uczestników wypełnia kwestionariusz dotyczący funkcji seksualnych – na początku badania, a następnie co 3 miesiące aż do końca procesu.

Wyniki uzyskane po pierwszym roku trwania badań wyraźnie wskazały, że w grupie stosującej żel z testosteronem na 12 pomiarów seksualności wyniki 10-ciu były znacznie lepsze, w porównaniu do kwestionariuszy panów stosujących żel z placebo. Mężczyźni poddani terapii częściej współżyli ze swoimi partnerkami, doznawali nocnych erekcji i częściej masturbowali się.

Według autorów badania wyniki ich analiz wskazują, że niski poziom testosteronu jest jedną z przyczyn obniżonego libido i zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn. Zdaniem naukowców w kontekście ich prac warto rozważyć leczenie testosteronem, jako substancją poprawiającą sprawność seksualną mężczyzn.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Nowoczesne metody leczenia chorób serca

Ostre zespoły wieńcowe (ACS) to poważne zagrożenie dla zdrowia Polaków. Połowa zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu sercowo-naczyniowego. Starzejąca się…
Wszechstronny lekarz

Trudno gojące się rany

Okres jesienno-zimowy nie jest łatwy dla pacjentów z trudno gojącymi ranami oraz ich opiekunów, gdyż zarówno wychładzanie ciała jak i jego przegrzewanie…
Wszechstronny lekarz

Dobrze zaplanowany zabieg to 95 proc. sukcesu

O tym, jak na przestrzeni lat zmienił się profil pacjentów z nowotworami głowy i szyi, jak leczyć, żeby nie okaleczyć i jak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter