NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Hormonalna terapia zastępcza u panów?

Testosteron jest najlepszą opcją terapeutyczną dla starszych mężczyzn, którzy stracili popęd płciowy lub cierpią na zaburzenia erekcji – przekonują naukowcy na łamach czasopisma „Journal of Clinical Endocrinology”.

fot. Ian MacKenzie (CC BY SA 2.0)

Badacze z Baylor College of Medicine i Centrum Medycznego św. Łukasza w Houston nie mają wątpliwości, że najlepszą opcją terapeutyczną dla hipogonadyzmu, który dotyka aż 40 proc. panów po 45 roku życia, jest terapia zastępcza męskim hormonem płciowym. Niestety, głównym problemem, z jakim zmagają się pacjenci oraz ich lekarze jest nadal zbyt wysokie niedoszacowanie tego zjawiska. Zdaniem badaczy nawet 95 proc. mężczyzn zmagających się z hipogonadyzmem nie ma świadomości swoich problemów.

Obecnie amerykański ośrodek prowadzi badanie, w którym ocenia wpływ terapii hormonalnej na pacjentów powyżej 65 roku życia. Pierwsze wyniki analiz „Testosteron trial” – bo tak nazywa się projekt – zdają się być obiecujące.

W projekt obejmujący dwie próby kontrolowane z placebo zaangażowano 470 mężczyzn, dla których wejściem do próby klinicznej było obniżone libido. Badacze oceniają u swoich pacjentów nie tylko poziom testosteronu, ale również sprawność fizyczną, witalności, funkcję seksualne, a także zaburzenia funkcji poznawczych, niedokrwistość oraz ryzyko sercowo-naczyniowe.

W badaniu trwającym 12 miesięcy mężczyźni są poproszeni o korzystanie w trakcie codziennej toalety z żelu zawierającego testosteron lub placebo. Następnie każdy z uczestników wypełnia kwestionariusz dotyczący funkcji seksualnych – na początku badania, a następnie co 3 miesiące aż do końca procesu.

Wyniki uzyskane po pierwszym roku trwania badań wyraźnie wskazały, że w grupie stosującej żel z testosteronem na 12 pomiarów seksualności wyniki 10-ciu były znacznie lepsze, w porównaniu do kwestionariuszy panów stosujących żel z placebo. Mężczyźni poddani terapii częściej współżyli ze swoimi partnerkami, doznawali nocnych erekcji i częściej masturbowali się.

Według autorów badania wyniki ich analiz wskazują, że niski poziom testosteronu jest jedną z przyczyn obniżonego libido i zaburzeń erekcji u starszych mężczyzn. Zdaniem naukowców w kontekście ich prac warto rozważyć leczenie testosteronem, jako substancją poprawiającą sprawność seksualną mężczyzn.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter