NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

I Kongres Pacjentów Kardiologicznych

Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ponad 1400 pacjentów kardiologicznych i seniorów wzięło udział w największym polskim wydarzeniu przeznaczonym dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe. I Kongres Pacjentów Kardiologicznych (KPK) wraz z Dniem Zdrowia Seniora, który odbył się 7 września w Krakowie, przeszedł już do historii, otwierając nowy rozdział w systemie ochrony zdrowia. To również największe wydarzenie dla pacjentów kardiologicznych w Europie.

W miniony piątek niemal półtora tysiąca uczestników odwiedziło Centrum Kongresowe ICE Kraków, aby wziąć udział w pierwszej edycji wydarzenia przygotowanego przez pacjentów kardiologicznych dla pacjentów. Program podzielono na wzajemnie uzupełniające się części: systemową, edukacyjną i lifestylową. Wszystko po to, aby udział w I Kongresie Pacjentów Kardiologicznych i Dniu Zdrowia Seniora oznaczał rozwój i wzrost świadomości w wielu kierunkach – w zakresie chorób sercowo-naczyniowych, budowy systemu ochrony zdrowia, ale także stylu czy filozofii i radości życia.

Jednym z najważniejszych punktów pierwszej edycji wydarzenia była debata na temat wymiaru i kształtu współpracy na linii pacjent-lekarz-decydent. W debacie pt.: Jak organizacje społeczne mogą wesprzeć system opieki zdrowotnej i edukację pacjentów udział wzięli: Lidia Ułanowska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent-elekt Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych i członek Rady Ekspertów KPK, prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, również członek Rady Ekspertów KPK, Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce” oraz Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko. Debatę poprowadziła Ewelina Zych-Myłek, ekspert komunikacji w ochronie zdrowia i członkini Komitetu Organizacyjnego KPK.

  • Podejście polityków powinno się zmienić. Powinniśmy mówić o nakładach na zdrowie jako o inwestycji w społeczeństwo i jego produktywność. Nie bójmy się starzejącego społeczeństwa, bo to jest szansa dla naszego kraju – pod warunkiem, że zapewnimy życie nie tylko długie, ale także w zdrowiu – komentuje prof. Buszman.

  • W 2030 roku w naszym kraju będzie ⅓ osób starszych. To powinno nas zainspirować do myślenia, że jako seniorzy jesteśmy ⅓ społeczeństwa, w związku z czym nie budujemy niczego “dla nich”, tylko dla siebie – dodaje dyr. Ułanowska.

Nie ulega wątpliwości, że starzejące się społeczeństwo to więcej pacjentów kardiologicznych, więcej nakładów na kardiologię i rozwój tych ścieżek medycyny, które mogą sprostać wyzwaniom idącym za demografią. Ich temat podjął prof. Dariusz Dudek, koordynator kampanii społecznej “Stawka to życie. Zastawka to życie”, edukującej w zakresie mało inwazyjnych zabiegów medycznych.

  • Jest bardzo duża gama zabiegów – bardzo obciążających i ryzykownych, które przedłużają życie, ale też mniej inwazyjnych, a bardziej wpływających na jakość życia. Są różne sytuacje – czasem pacjenci wolą rozległy zabieg, a czasem mniejszy – powinni być świadomi następstw, konsekwencji swoich wyborów i możliwości medycyny. To są bardzo trudne dyskusje, w których pacjenci muszą uczestniczyć. Lekarze powinni więc lepiej komunikować, jakie metody są dostępne i z czym się one wiążą, a pacjenci oceniać, które są dla nich dobre. Pacjent powinien być świadomym partnerem w leczeniu dla lekarza – tłumaczy prof. Dudek.

Podczas I Kongresu Pacjentów Kardiologicznych odbyły się także specjalne warsztaty przeznaczone dla organizacji pacjenckich pt. Rola i wpływ organizacji społecznych na kształtowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce, podczas których przedstawiono zgromadzonym praktyczne możliwości kształtowania systemu przez zrzeszonych w w/w podmiotach. Edukację organizatorzy przeplatali rozrywką – motywacyjnymi i inspirującymi wykładami, muzyką, pokazem mody czy loterią z atrakcyjnymi nagrodami. Uczestnicy wykonali także kompleksowe bezpłatne badania na stoiskach medycznych. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych nie zaistnieje bez aktywności fizycznej, dlatego też wydarzeniem satelitarnym KPK był Marsz po Zdrowie – niespełna dwukilometrowy marszobieg nordic walking, który zgromadził ponad 150 osób.

I Kongres Pacjentów Kardiologicznych to inicjatywa, której przewodniczył Komitet Organizacyjny w składzie: Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Organizacji Unii Pacjentów “Obywatele dla Zdrowia”, Ewelina Zych-Myłek, ekspert ds. komunikacji w ochronie zdrowia i CEO firmy IQ, oraz Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko. Radę Ekspertów wydarzenia stanowili: prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, prezydent-elekt EAPCI ESC, prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, ekspert Polsko-Amerykańskich Klinik Serca oraz Jerzy Bochyński, prezes zarządu Forum Ekonomicznego.

  • Nic o nas bez nas – tylko dzięki współpracy z pacjentami i aktywnemu uczestnictwu dwóch stron w relacji pacjenta z lekarzem, chory może być rzeczywiście w centrum uwagi systemu ochrony zdrowia – puentuje Ewelina Zych-Myłek.

Wydarzenie odbyło się pod auspicjami m.in. Marszałka Senatu, Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny czy Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i jego sekcji.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter