NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Implant ślimakowy a edukacja i jakości życia nastolatków

Czy wszczepienie implantu ślimakowego we wczesnym dzieciństwie wiąże się z lepszymi wynikami w nauce i wpływa na lepszą jakości życia w okresie dojrzewania?

Temat postanowili zbadać amerykańscy naukowcy z University of Miami Ear Institute, Joe DiMaggio Children’s Hospital, Alpert Medical School of Brown University oraz Rhode Island Hospital. W tym celu przeanalizowali przypadki 188 dzieci z obustronnym ubytkiem słuchu od ciężkiego do głębokiego z implantami ślimakowymi (CI) oraz 340 dzieci z ubytkiem słuchu od ciężkiego do głębokiego bez implantów, a także dane z literatury porównawczej dotyczące dzieci bez CI.

„Według naszej wiedzy jest to pierwsze badanie oceniające długoterminowe wyniki edukacyjne i jakość życia młodzieży korzystającej z CI. To podłużne badanie kohortowe wykazało ich lepsze wyniki w opanowaniu języka, w nauce i poziomie jakości życia. Chociaż największe korzyści zaobserwowano w przypadku dzieci, które otrzymały implanty przed 18. miesiącem życia, korzyści odnotowano również w przypadku dzieci, które otrzymały implanty później, co stanowi dowód na to, że dzieci z ubytkiem słuchu od ciężkiego do głębokiego z CI mogą osiągnąć oczekiwany poziom lub wyższy w porównaniu ze słyszącymi ich rówieśnikami” – napisali autorzy badania w artykule, który niedawno został opublikowany w czasopiśmie „Jama”.

I choć dzieci, które otrzymały implanty przed ukończeniem 18. miesiąca życia, wykazują lepsze wyniki w nauce niż te, które otrzymały implanty później, nie należy dyskontować zastosowania implantów ślimakowych w przypadku osób, które zostały zdiagnozowane późno lub zdecydowały się na implant w późniejszym wieku lub które mają dodatkową niepełnosprawność.

„Ośrodki wszczepiające implanty ślimakowe powinny rutynowo włączać do swojej praktyki ocenę jakości życia pacjentów, korzystając z nowo opracowanych metod dostosowanych do stanu osób dorosłych i dzieci. Pozwoli to ośrodkom monitorować codzienne ich funkcjonowanie, a także identyfikować wszelkie pojawiające się potrzeby interwencji, które mogą być przeoczone podczas rutynowych ocen audiologicznych” – napisali autorzy badania.

Więcej na ten temat w „Cochlear Implantation and Educational and Quality-of-Life Outcomes in Adolescence”.

Źródło: jamanetwork.com
Foto: pixabay

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *