NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Jak gorąco to za gorąco dla ludzi?

Trwają badania mające na celu wyjaśnienie, jakie są dla organizmu człowieka koszty wzrostu zużycia energii metabolicznej w wysokich temperaturach.

Dotychczas prof. Lewis Halsey i jego zespół z University of Roehampton w Wielkiej Brytanii wykazały, że dla ludzi istnieje górna temperatura krytyczna (UCT), która wynosi prawdopodobnie 40-50°C. – Dużo pracy włożono w zbadanie zakresu temperatur, w których różne gatunki zwierząt preferują życie ze względu na minimalne tempo metabolizmu, a tym samym niski wydatek energetyczny, ale, o dziwo, dane na ten temat dotyczące ludzi są znacznie mniej dostępne – informuje prof. Halsey.

Zrozumienie tego, w jakich temperaturach tempo przemiany materii człowieka zaczyna rosnąć, oraz tego, jak jest ono różnicuje się w przypadku różnych osób, może mieć wpływ na tworzenie warunków pracy, uprawiania sportu, świadczenia usług medycznych i podróży międzynarodowych. – Nasze badania dostarczają fundamentalnej wiedzy, jak organizm człowieka reagujemy na nieoptymalne środowiska i jak to „optymalne” różni się między ludźmi o różnych cechach – wyjaśnia prof. Halsey.

Naukowcy badają również, w jaki sposób wartości powyżej górnej temperatury krytycznej wpływają na czynność serca oraz jak różni się ich wpływ na serce osób o różnych cechach osobniczych, takich jak wiek i sprawność fizyczna. – Odkryliśmy pewne znaczące zmiany w reakcjach serca na upał osób w różnych grupach, a najbardziej odkrywcze są różnice między płciami – dodaje prof. Halsey. – Wiemy już, że mężczyźni i kobiety wykazują pewne kluczowe różnice w reakcjach układu sercowo-naczyniowego na upał – informuje.

Zespół prof. Halsey’a dokonał szczegółowego pomiaru funkcji serca za pomocą najnowocześniejszego echokardiografu. Badania są w toku. – Wciąż budujemy obraz, jak organizm człowieka reaguje na stres cieplny, jak łatwo się przystosowuje, jakie są granice tych adaptacji i, co najważniejsze, jak zróżnicowane są reakcje między poszczególnymi osobami. W ocieplającym się klimacie ta wiedza staje się coraz cenniejsza – podkreśla ekspert.

Źródło: eurekalert.org
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *