NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Jak prawidłowo pomóc we wstrząsie anafilaktycznym

Zaledwie 10 proc. z nas wie, jak zachować się, kiedy osoba w naszym towarzystwie zaczyna dusić się i skarżyć na swędzącą skórę, a takie objawy mogą świadczyć o początku reakcji anafilaktycznej – wynika z raportu „Stan wiedzy o anafilaksji”. Eksperci Kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” opracowali pierwsze w Polsce wytyczne, które pomogą zarówno lekarzom, jak i laikom bez wiedzy medycznej, w walce o ludzkie życie.

Specjaliści stanęli w obliczu trzech głównych problemów związanych z anafilaksją. Pierwszy to niska świadomość społeczna. Drugi to niedoszacowanie częstości występowania anafilaksji. Trzeci to trudność w rozpoznaniu anafilaksji przez samych lekarzy. Dlatego tak ważna jest – zdaniem prof. Jerzego Kruszewskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie alergologii – edukacja społeczeństwa na temat pierwszej pomocy w anafilaksji.
Objawy anafilaksji to: swędząca pokrzywka, obrzęk ust i/lub języka, chrypka, duszność, kaszel, świsty oddechowe, nudności, kurczowe bóle brzucha, biegunka, zawroty głowy, osłabienie aż do omdlenia. Według ekspertów, reakcję świadków zdarzenia i pomoc osobie we wstrząsie można sprowadzić do 3 prostych kroków:
Krok 1 – adrenalina do samodzielnego stosowania – wstrzyknąć sobie domięśniowo lub umożliwić choremu samodzielnie wstrzyknięcie.
Krok 2 – koniecznie wezwać pogotowie ratunkowe (tel. 999, 112).
Krok 3 – wezwać pomoc (najbliższą osobę z otoczenia).

„Trzeba pamiętać, że ratowanie ludzi jest proste, a nasza bezczynność może kogoś kosztować życie”– podkreśla Marcin Gizicki, koordynator sekcji ratownictwa Fundacji Inicjatyw Społecznych, ratownik medyczny z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.
Podobne, choć bardziej szczegółowe wytyczne powstały z myślą o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej. Jak zaznacza prof. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profilaktyki Alergologii i Immunologii Klinicznej Samodzielnego Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, podanie adrenaliny w pierwszych minutach po wystąpieniu objawów wstrząsu anafilaktycznego to krok, który pozwala nam zyskać bezcenny czas do przyjazdu pogotowia. Anafilaksja jest bowiem zjawiskiem o  dynamicznym przebiegu, którego stopnia intensywności nie da się nigdy przewidzieć.

„Przygotuj się na wstrząs!” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny, objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, którego celem jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin na temat przyczyn anafilaksji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów, w poprawnym określaniu czynników wywołujących oraz w prawidłowym udzieleniu pomocy osobie we wstrząsie.
Więcej informacji na www.odetchnijspokojnie.pl

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

O zakrzepicy mówi prof. Jerzy Windyga

Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, zatem wśród nas są miliony ludzi z tą chorobą. Prof. Jerzy Windyga…
Wszechstronny lekarz

Czym jest i jak leczyć nadpotliwość

Nadpotliwość to zaburzenie, które silnie wpływa na wiele dziedzin życia codziennego pacjentów. Terapię powinna poprzedzić dokładna diagnostyka, a wybór leczenia musi uwzględniać…
Wszechstronny lekarz

Presbyfonia. To można wyleczyć!

Fizjologiczne zmiany spowodowane starzeniem się organizmu dotyczą również narządu głosu, który w wieku senioralnym zaczyna zmieniać swoje brzmienie (presbyfonia). Takie związane z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter