NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Jak rozmawiać o problemach w seksie?

Mimo coraz większej otwartości w związkach nadal często wstydzimy się otwarcie rozmawiać o seksie i mówić o swoich potrzebach.

Nie nauczyliśmy się mówić o naszej seksualności, o wzajemnych oczekiwaniach, pragnieniach. fot. pixabay.com

Dla wielu ludzi jest tematem tabu, o którym nie potrafią i nie chcą mówić, ponieważ obawiają się,
że zostaną wyśmiani. Powodem tego może być brak wiary w siebie. Czasami człowiekowi ciężko jest się przyznać przed samym sobą, czego tak naprawdę chce, a co dopiero wypowiedzieć to na głos. „Mężczyźni, borykający się z problemem przedwczesnego wytrysku, zaczynają rezygnować z aktywności seksualnej, bo wstydzą się, że w ocenie partnerki mogą się nie sprawdzić. Ale jednocześnie wstydzą się wprost o to zapytać. W następstwie pojawia się problem związany z komunikacją w relacjach między partnerami” – uważa seksuolog prof. Zbigniew Izdebski.

Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że niezadowolenie z seksu może prowadzić do rozpadu więzi, a w konsekwencji do rozpadu związku. Narastająca frustracja i rozczarowanie z życia seksualnego mogą mieć zatem wiele negatywnych konsekwencji. Partnerzy, nie wiedzą jak komunikować swoje potrzeby i nie potrafią wyrażać swoich uczuć, dlatego często pragnienia seksualne pozostają w sferze domysłów.

Otwartość jest ważna

Badania naukowe dowodzą, że osoby, które nie boją się szczerze rozmawiać
na temat seksu oraz otwarcie komunikują swoje potrzeby i oczekiwania, mają większe szanse na stworzenie szczęśliwego związku niż nieśmiali. Dlatego rozmawiać z partnerem o seksie należy na bieżąco, mówić mu co nam sprawia przyjemność. Warto takie rozmowy prowadzić we dwoje, jednak nie w sypialni, ponieważ sypialnia powinna kojarzyć się nam z przyjemnością, a nie z problemami. „Zakomunikujmy wprost, że oczekujemy czegoś więcej od naszego życia seksualnego. Warto porozmawiać spokojnie o wprowadzeniu urozmaiceń, o tym, że potrzebujemy pieszczot, czułości. Otwarta komunikacja jest niezwykle ważna w każdym związku” – podpowiadają specjaliści. To partner może być osobą, która zmotywuje do szukania rozwiązania lub wręcz namówi na wizytę u seksuologa lub urologa.

Stwórzcie własny język

Wiele par tworzy własny kod językowy, dzięki czemu łatwiej im potem omawiać „te” sprawy. Istnieją pary, które nawet wśród znajomych mogą przesyłać sobie komunikaty słowne o charakterze erotycznym, których inne osoby nie mogą oczytać. Wiele par dysponuje rozmaitymi pieszczotliwymi formami, które sobie wypracowały. Najważniejsze jest, aby dobrze się komunikować, i dobrze czuć.
„Ubolewam, że nie zmienił się język, jakim się posługujemy w odniesieniu do spraw intymnych. Nadal jest on ubogi i często wręcz wulgarny. Wciąż nie potrafimy rozmawiać o swych problemach seksualnych. Nie rozwijamy języka miłości, choć mamy bogate tradycje, bo o miłości pięknie i kwieciście potrafiono rozmawiać w czasach staropolskich. Tę umiejętność całkowicie jednak zatraciliśmy” – pokreślił dr Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Dlaczego warto rozmawiać o seksie?

Rozmowa z partnerem to często jedyna możliwość, do poznania własnych pragnień
i udanego życia seksualnego. Spontaniczność i brak skrępowania podczas poruszania takich tematów to podstawa powodzenia w związku. „Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie seksualne związane jest z naszą fizjologią i biologią, ale także z procesem rozwoju osobowości, komunikowaniem i miłością. Problem polega na tym, że to, co Polakom, najlepiej wychodzi w seksie, to opowiadanie o nim dowcipów. Nie nauczyliśmy się mówić o naszej seksualności, o wzajemnych oczekiwaniach, pragnieniach. Ogólnie Polacy deklarują, że są zadowoleni ze swego życia intymnego, ale moim zdaniem, wynika to z tego, że mają małe oczekiwania. Dlatego warto rozmawiać o seksie, aby wspólnie radzić sobie z problemami i dążyć do szczęśliwego życia seksualnego” – zaznaczył prof. Zbigniew Izdebski.

Związek jest szczęśliwy, kiedy obie strony potrafią bez konfliktu rozwiązywać problemy. Jeżeli wbrew własnym pragnieniom zgadzamy się na różne kwestie dotyczące seksu, aby zadowolić partnera, nie znajdziemy spełnienia w związku. Zgranie, wspólne upodobania i wzajemne zaspokajanie potrzeb to podstawa udanego związku.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Trudno gojące się rany

Okres jesienno-zimowy nie jest łatwy dla pacjentów z trudno gojącymi ranami oraz ich opiekunów, gdyż zarówno wychładzanie ciała jak i jego przegrzewanie…
Wszechstronny lekarz

Dobrze zaplanowany zabieg to 95 proc. sukcesu

O tym, jak na przestrzeni lat zmienił się profil pacjentów z nowotworami głowy i szyi, jak leczyć, żeby nie okaleczyć i jak…
Wszechstronny lekarz

Potencjalnie śmiertelna choroba, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Choroba niczym detektywistyczna zagadka. Wysportowany chłopak ma kłopoty z bieganiem, zdrowa dziewczyna traci głos, aktywna matka czuje nudności i nagłe silne zmęczenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter